Radyoyu kim buldu?

Günümüzde hala hepimizin araçlarında müzik dinlemek, farklı söyleşileri dinlemek ve gündemden haberdar olmak için kullandığı radyo, geçmiş yıllarda televizyonun icadıyla çoğu insan tarafından kullanımdan vazgeçileceği düşünülen bir icattır. Radyonun gelişimi için farklı isimlerden, olaylardan ve keşiflerden bahsetmek gerekir ki bu konuların tamamı, modern teknolojilerin geliştirilmesine büyük katkı sağlamış devrim niteliğinde icatlar ve dahi kişiliklerin anlatılması anlamına gelir.

Radyoyu kim buldu sorusunun cevabı için akla ile olarak Hertz ve Marconi isimleri gelir ve günümüz tarihinde bu iki ismin modern radyonun gelişimine büyük yarar sağladığı kabul edilir. Ancak tarih sürecinde birçok olayda olduğu gibi perde arkasında kalan ve çoğu insan tarafından fark edilmeyen kişilerin olduğu da unutulmamalı ve radyonun icadında bilim tarihinin dahilerinden olan “Nikola Tesla” isminden de bahsedilmelidir.

Radyonun icadı için öncelikle radyo dalgalarının keşfedilmesi ve işlevlerinin tam olarak anlaşılması gerekliydi. Bilinen insanlık tarihi sürecinde radyo dalgalarını ilk olarak keşfeden isim “Heinrick Rudolf Hertz” olarak karşımıza çıkar. Berlin Üniversitesi’nde fizik öğrenimi gören Hertz, kısa süre içerisinde bu bilim dalında büyük başarılar göstererek 1885 yılında Karlsruhe Üniversitesi tarafından fizik profesörlüğüne layık görülmüştür. Fizik profesörü olduktan 3 yıl sonra da dünya tarihini değiştirecek keşfini yapmıştır. Hertz, katot ışınları üzerinde yaptığı çalışmalarla bu ışınların dalga hareketi yaptığını fark etmiş ve 1888 yılında radyo dalgalarını keşfetmiştir.

Nikola Tesla

Tıpkı ışık dalgaları gibi radyo dalgalarının da yansıma özelliğine sahip olduğunu fark eden bu bilim adamına ithafen, günümüzde kullanılan saniyedeki titreşim sayısını belirten ölçümü birimine “Hertz” adı verilmiştir. Ne yazık ki Hertz 36 yıllık kısa yaşamına radyonun icadını sığdıramadı ancak kendisinden sonrakilere dev bir miras bıraktı. İtalyan bir fizikçi, elektrik mühendisi ve mucit olan Guglielmo Marconi ise, telsiz sistemini başarılı bir şekilde geliştiren ilk isim olarak adını tarihe yazdırmayı başardı. Kısa mesafeli iletişim sağlayan telsiz sistemi radyo dalgalarının kullanılarak sesin transfer edilebileceğini gösterdiği için Marconi, günümüz modern radyolarının mucidi olarak gösterilir.

Takip eden süreçte dünya genelinde birçok bilim adamının katkılarıyla sürekli olarak geliştirilen radyo, daha sonraki adım olan televizyonun icadına da ortam hazırlamıştır. Ancak Marconi’nin kendi açıklamalarına göre; iletişim için insan sesinin radyo dalgalarıyla iletilmesi fikrini, Nikola Tesla’nın bir projesinden almıştır. Ne yazık ki radyonun icadını göremeyen Nikola Tesla, aslında modern telsizin ve dolayısıyla radyonun gerçek mucididir. Tesla öldükten 5 ay sonra Amerikan Yüce Mahkemesi, radyonun patentini Marconi’ye veren Amerikan Patent Ofisi‘nin kararını bozmuş ve patent hakkının Nikola Tesla’ya ait olduğuna karar vermiştir. Ancak bu karar için kuşkusuz oldukça geç kalınmıştır…

Yorumlar (11 adet)

 • 09 Mart 2014 at 14:38
  Permalink

  İstediğim cevap

  Reply
 • 07 Mart 2014 at 20:34
  Permalink

  güzelll(okumadım)

  Reply
  • 19 Mayıs 2014 at 19:11
   Permalink

   Aynen

  • 16 Mart 2015 at 01:42
   Permalink

   Bence okumalısın. Şuan şunu yazabildiysen onun sayesinde.

 • 06 Mart 2014 at 18:18
  Permalink

  bende cok sevdim bbu siteyi ne ararsam buldun-m 🙂

  Reply
 • 20 Şubat 2014 at 21:05
  Permalink

  aynen çok çok güzel

  Reply
 • 26 Mayıs 2013 at 16:03
  Permalink

  ben bu siteyi gerçketen çok sevdim çünkü konuların ayrıntılı ve güzel anlatımı hoşuma gitti 😀

  Reply
 • 23 Mart 2013 at 12:32
  Permalink

  sınavlarımda bana cok yardımcı olacak teşekkürler

  Reply
 • 05 Mart 2013 at 20:28
  Permalink

  Teşekkürler çok güzel ve ayrıntılı yazmışsınız 🙂

  Reply
 • 21 Şubat 2013 at 12:29
  Permalink

  çoookkk
  iyi anlatmışsınız

  Reply
 • 12 Şubat 2013 at 01:00
  Permalink

  teşekkürler

  Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: