Manikür nasıl yapılır?

Her zaman manikür yaptırma imkânı ya da zamanı bulamayabiliriz. Manikür yaptıramadığımız için ellerimizi bakımsızlığa mahkûm etmek zorunda da değiliz. Evde pek ala kendi manikürümüzü kendimiz yapabiliriz.

Bunun için temel bir kaç malzemeye ihtiyaç duyarız. Bunlar:

  • Kâğıt törpü
  • Et makası
  • Kâğıt havlu
  • Geniş bir kâse
  • Aseton
  • Oje
  • Kolonya

Elimizi önce dezenfekte etmekle başlarız. Daha önceden kalma ojelerimiz varsa aseton yardımı ile çıkarırız. Ellerimizi yıkayıp, kurulayarak manikür aşamasına geçeriz.

İlk önce kâğıt törpülerle tırnaklarımızı parmaklarımızın şekline uygun olarak törpüleriz. Bu aşamada metal törpülerin tercih edilmemesinin sebebi: Metal törpüler serttir, tırnaklarımızı gereğinden fazla törpüleyerek daha çok zarar görmesine, tırnak yapısının zayıflamasına neden olabiliriz. Tırnaklar, parmaklarımız uzun ve ince ise küt, kısa ve tombul ise oval törpülenir. Küt yapmak istiyorsak: tırnağın ortasından başlayarak sağ sol hareketleri ile törpüleriz. Tırnakların üst dokusunun zedelenmemesi için törpüyü tırnağı altından yapmaya dikkat ederiz. Oval yapmak istiyorsak sağ ve soldan ortaya doğru törpüleme yaparız. Tırnaklarınızda kalan tortuları gidermek için tırnaklar havluya tırtıklandırılır. Törpü işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için eski bir ince çorapla test edebiliriz. Tırnaklarımız çoraba gezdirdiğimizde takılmıyorsa törpü işlemimiz tamamlanmıştır.

Tırnak çevresindeki derilerinize yumuşatıcı uygulayın. Birkaç dakika aradan sonra tırnaklarınızı bir kâse içindeki sıcağa yakın ılık suda 5 dakika tutun. Şeytantırnaklarınız var ise bunları tırnak derinize zarar vermeyecek şekilde kesin. Tırnaklarınızın çevresindeki ölü derileri kendinizin almasının tehlikeli ve de sağlıksız olacağından, sadece tırnaktan geriye doğru itme işlemini uygulayın. Bunu yaparken tırnak etlerinizin acımamasına dikkat edin.

Ellerinize varsa hazır ya da evde yapılmış peeling ürünlerini masaj yaparak uygulayın, durulayın ve kâğıt havlu ile kurulayın.

Tırnaklarınızı kolonya ile dezenfekte edin. Kolonya bu aşamada tırnaktaki bakterilerin yok edilmesindeki en kolay yöntemdir.

Sıra tırnaklarınızı renklendirmeye işlemine gelmiştir. Bu aşamada french yapabilir ya da sadece oje sürebilirsiniz.

Son olarak ellerinize nemlendirici ile bakım yapın.

Tüm ekipmanlarınızı kolonya ile temizleyin ve yerlerine kaldırmadan kuruduklarından emin olun.

Bir Cevap Yazın