Yerli çikolata markaları hangileridir?

Bu yazımızda Türk sermayesi ile Türkiye’de üretim yapan ve bilinilirliği fazla bazı çikolata markalarını listeliyoruz.


Eti
Bisküvi üretiminde Türkiye’nin öncülerinden olan Eti markası altında bir çok lezzetli çikolata üretilmektedir. Eti Çikolata, Eti Karam, Wanted, Canga, Maksimus, Soho ve Petito isimleriyle market raflarında yer almaktadır.


Şölen
Son yıllarda Biscolata, Ozmo, Luppo ve Nutymax ile adını duyuran Şölen, bayramlarda da MilanGo ve Octavia ile kendini gösteriyor. Gerçekleştirdiği hızlı büyüme ve 120 ülkeye yaptığı çikolata ihracatı ile listemizde ikinci sırada.


Torku
Konya Şeker’in sahibi olduğu Torku markası sektöre 2007 yılında hızlı bir giriş yaptı. Dünya markası olma hedefi olan Torku, çikolata ürünleriyle de market raflarında yerini almaktadır.


Sagra
Sarelle, Tadelle ve Gol gibi çok bilinen çikolatalı ürünlerin sahibi olan köklü markadır. 2007 yılında Sanset Gıda tarafından satın alınarak üretimine devam etmiştir. Sanset Gıda sonraki yıllarda ünlü İtalyan markası Pernigotti’yi de bünyesine katmıştır.

Altınmarka
Adını belki de hiç duymadığınız Altınmarka’yı Kahve Dünyası dediğimiz zaman hemen bileceksiniz. Altınmarka dünyanın 6. büyük kakao işleyicisi konumunda. 50’den fazla ülkeye ihracat yapan firmanın tedarikçileri arasında Nestle, Kraft ve Ferrero gibi firmalar var.

Saray

Saray Bisküvi, Türkiye’nin en eski atıştırmalık üreticilerinden biri. 1961 yılında Karaman’da başlayan ve 1981 yılında Saray markasını tescil eden firma günümüzde çok çeşitli ürün yelpazesiyle 110’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Firmanın, Çikonella (krem çikolata), Çikilop, Choco lips, Powernut gibi çikolatalı atıştırmalıkların yanı sıra, Madlen, Çikolatin, Cevher, Roll Rex Trufless ve Sazende gibi bayramlık çikolataları bulunmaktadır.

Ülker
Yıldız Holding’in sahibi olduğu Ülker markası aynı zamanda ülkemizin en büyük gıda üreticilerinden biri. Ülker’in bir çok çeşit çikolatası bulunuyor. Yalnız Yıldız Holding’in İngiliz bir firmaya satılması Ülker’i listemizde alt sıralara düşürüyor. Firmanın bu konuda yaptığı açıklama da Ülker’in yönetiminin Yıldız Holding’de olduğu belirtilmiştir.

Godiva
Ülker’in satın aldığı dünyaca ünlü çikolata markası.

Türkiyede üretim yapan yabancı markalar:
Nestle, Milka, Ferrero (Nutella, Kinder)

Bir Cevap Yazın