Cüneyt Çakır kimdir?

cüneyt çakrıMilli gururumuz olan FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır ülkemizin gelmiş geçmiş en iyi hakemlerinden biridir. Uluslar arası arena da başarılı maçlar çıkarmış olan Cüneyt Çakır 2016 yılı itibariyle dünyanın en iyi 3 hakeminden biri olarak gösteriliyor. Peki bu noktaya Cüneyt Çakır nasıl geldi? 1976 İstanbul doğumlu olan çakır İktisat Fakültesini bitirdi. Çakır hakemliğinin yanı sıra sigortacılık işiyle ilgileniyor.

2006 yılında FIFA kokartlığı belgesini aldıktan sonra kariyerinde yükselişe geçen Cüneyt Çakır 2010 yılında Şampiyonlar liginde Barcelona-Rubin Kazan maçını yöneterek 10 yıl aradan sonra bu platformda görev alan ilk hakem oldu. Cüneyt Çakır, Doğan Babacan ve Ahmet Çakar’dan sonra Şampiyonlar liginde maç yöneten ise 3. hakem oldu. En büyük özelliği olan kritik kararları doğru vermesi ve çok fazla kart kullanarak yıldız oyuncuları koruması ile Avrupa’nın dikkatini çeken başarılı hakem UEFA’nın elit hakem kategorisinde yer alıyor.

2012 yılında Avrupa şampiyonasında çeyrek final ve yarı final maçlarını yöneten Çakır World Referee adlı sitede yapılan oylamada turnuvanın en başarılı hakemi seçildi. Daha sonra Şampiyonlar Liginde Barcelona Chelsea yarı final maçını yönetti. 2014 yılına geldiğimizde Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupasında grup aşamasında önemli maçları yönetmiştir. Ayrıca Arjantin-Hollanda yarı final maçında görev yapmıştır. En büyük başarısı ise 2015 yılında Barcelona-Juventus Şampiyonlar ligi finali oldu. Şampiyonlar ligi finalinde görev yapan ilk Türk hakem olan Çakır ayrıca tarihte bu finali yöneten en genç ikinci hakem olma başarısını elde etmiştir. Bu maçta kritik pozisyonlarda doğru karar veren milli gururumuz taraflı tarafsız spor kamuoyunun takdirlerini kazandı. 2016 Yılı Şampiyonlar liginde Chelsea Porto maçını yöneten Türk hakemimiz topun çizgiyi geçtiği pozisyonda golü vererek İngiliz basınından büyük övgü aldı. İşte İngiliz basının manşet haberi:

“Şampiyonlar liginde gol teknolojisi yok ancak buna gerek kalmadı hakemler işini düzgün yaptı”

Bir Cevap Yazın