En iyi hint filmleri hangileridir?

Hollywood sinemasının en büyük rakibi diyebileceğimiz Hint sineması her geçen gün üzerine koyarak gelişiyor. Oscar’ı almış Slum Dog Milyoner filmi ile Bollywood sinemasını tanımıştık. Samimi gelen akıl dolu dram filmlerinin tutkuları oluşmaya başladı. Daha sonra My Name is Khan,  3 idiots ve Ghajini filmi ile Hint sineması sinema severlerin gönlünde taht kurdu. Tadı damağımızda kalmış dramatik Hint filmlerini mutlaka izlemelisiniz. İşte en iyi Hint filmlerini sizler için araştırdık.

Fanaa

fanaa

Aamir Khan’ın başrolünde olduğu filmde tur rehberi olan Rehan’a aşık kör bir kızın hikayesi anlatılıyor. Kör kızın gözlerini açtığında Rehan’a kavuşma hikayesi çok dramatik ve etkileyicidir. Filmin son sahneleri heyecan dolu ve etkisinden uzun bir süre kurtulamayacaksınız.

Pi’nin Yaşamı

pi

Best seller kitaplardan biri olan Pi’nin yaşamını sinemaya Amerikalılar uyarlar. Ancak 16 yaşındaki Hintli bir çocuğun öyküsü vardır. Filmin konusu ise batan gemide hayatta kalmayı başarıp 224 gün hayvanlar ile birlikte yaşam mücadelesi veren Pi’nin hayatı anlatılıyor. Yüksek hasılatlı filmde keskin zeka ve zooloji bilgisi ile Pi’nin yaşamı anlatılıyor.

Black

black-siyah-

Hem kör hem de sağır bir kızın öğretmeni ile yaşadığı ilişkiyi konu almış başarılı bir dram filmidir. Beren Saat ve Uğur Yücel’in oynadığı Türk uyarlaması yapılan “Benim Dünyam” adlı filmin orjinal versiyonudur. 2005 yapımı Hint filmi izleyenlerin büyük beğenisini toplamıştır.

My Name is Khan

khan

Benim adım Khan filmi Zenci ve Müslüman olan bir Hintlidir. Annesinin ölümünden sonra Amerika’ya kardeşinin yanına yerleşir. Orada dul bir kadın ile mutlu bir yuva kurar. Ancak Khan 11 eylül terör saldırılarından etkilenmiştir. Müslüman olduğu için çocuğu öldürülmüştür. Dram dolu başarılı bir hikayesi olan filmde Khan aynı zamanda otizme benzer bir hastalığı vardır. Dünya’daki teröre, islama olan yanlış bakış açısına ve engelli hastalara değinen film çok beğenilmiştir. Filmde Amerikan Başkanı’nın siyahi ve müslüman bir aileden gelmesi ile bir çok sorunun aslında çözülmüş olduğunu anlatıyor. 2010 yapımı film en iyi Hint Filmlerinin arasında yerini almıştır.

Ghajini

ghajini

Başına aldığı darbeden dolayı Sanjay hafıza kaybı yaşıyor. Sevdiği kız ile öldürülmüştür.  Sanjay Geçmişe dönük işaretler ile neler olduğunu hatırlamak ve iş adamı Ghajini ile savaşmak zorundadır. Christopher Nolan’ın Memento adlı filmin uyarlaması olan Ghajini’nin başrolünde Aamir Khan vardır.

Slum Dog Milyoner

Slumdog_millionaire_ver2

İngiliz yapımı olan film Hintlilerin en büyük sinema başarısıdır. 8 dalda Oscar kazanan filmin konusu genç ve fakir bir Hint vatandaşının “Kim milyoner olmak ister adlı” yarışmaya katılması ve yarışmada elde ettiği başarı hikayesi anlatılıyor. Yarışmacı gelen sorulara hep hayat hikayesinden yola çıkarak cevap veriyor. Hindistan sinemasının tanıtımına büyük katkı yapan filmin hasılatı ise 377 milyon dolar olmuştur.

3 İdiots

3-idiots

Üniversiteye yeni başlayan 3 gencin sıra dışı hayatlarını konu alan gençlik filmidir. Filmde eğitim sisteminin yanlışlarından ve gençlerin nasıl daha iyi yetişebileceğini konu edinir. Komedi, dram ve eğlence dolu film bir başyapıt  haline gelmiştir. Gençler arasında çok sevilen filmlerden bir tanesi olmuştur. Aamir Kahn’ın başrolde 2009 yapımı film 70 milyon dolar hasılat yapmıştır.

Bir Cevap Yazın