Başarılı Türk internet girişimcileri kimlerdir?

İnternet dünyası gelişen teknoloji ile günlük hayatımıza daha fazla girmeye başladı. Bunu fırsata çevirmek isteyen girişimciler düşük yatırımlar ile büyük projelere imza attılar. İnternet tabanlı işlerde daha az sermaye kullanıldığı için başarılı projeler ile büyük şirketler kurulabiliyor. İşte ülkemizin başarılı internet girişimcileri:

Nevzat Aydın (yemeksepeti.com)

yemeksepeti

Yemek Sepetinin kurucusu olan Nevzat Bey sitesini kurarken tek tek kendi başına restoranları gezdiğini biliyoruz. Siteyi tutturduktan sonra çok büyük yatırımlar alan şirket 15 yıl içerisinde Türkiye çapında bilinen bir firma oldu. En son Almanyalı yemek şirketi Delivery Hero’nun 589 milyon dolara şirketin tamamını satın aldı. Bu satış ülkemizdeki en büyük internet sitesi satışı oldu.

Arda Kutsal (webrazzi.com)

webrazzi

Webrazzi internet ve teknoloji kategorilerinde yazılar yazan bir blog olarak yayın hayatına girdi. Kalite içerikleri güzel tasarım ve eklentiler ile süsleyen Webrazzi şuan ülkemizin en popüler teknoloji sitesi konumundadır.

Ali Servet Eyüboğlu (mekanist.com)

mekanist-logo

Mekanist.com kurucusu olan Ali Servet Eyüboğlu mekan keşiflerinin olduğu bir site kurdu. Foursquare benzeri bir site olan mekanist.com mobil uygulamasını da yayınladıktan sonra büyümeye devam etti. Daha sonra Hindistanlı şirket olan Zomato tarafından satın alındı.

Güçlü Gökozan (buldumbuldum.com)

buldum

Buldumbuldum.com’un sahibi genç girişimci Güçlü Gökozan üniversite yıllarında bir yurt odasında hediyelik eşya kategorisinde bir e-ticaret sitesi kurdu. Şirket cirosu 1 milyon lirayı bulduğunda yatırımcıların ilgisini çekmeyi başaran şirket daha sonra Aslanoba Capital’den yatırımlar aldı ve şirket Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 firması arasında yer aldı. Şirketin 1 milyon üyesi, aylık 3-5 milyon arası tekil hiti ve günlük binlerce satış rakamına sahiptir.

Sina Afra (markafoni)

markafoni

Markafoni’nin sahibi Türkiye’nin ilk büyük internet şirketini kurmuştur. Kurduğu e-ticaret şirketi uluslararası boyut kazandı ve Polonya, Yunanistan, Ukrayna, Avustralya’da e-ticaret işini yapmaktadır. Başarılı bir eğitim kariyerinin ardından E-bay’de çalışan Sina Afra daha sonra Gittigidiyor’un e-bay tarafından satın alınmasının ardından Türkiye’ye yerleşir. Türkiye’de e-ticaret alanındaki boşluğu gören Afra girişimcilik yapmaya karar verir. Markafoni aylık 25 milyon ziyaretçiye sahip online bir moda alışveriş sitesi olmuştur.

Demet Mutlu (trendyol)

Milla-by-trendyol_v2

Trendyol’un kurucusu olan kadın girişimci Demet Mutlu liseyi İtalya’da bitirdi ardından New York’ta ekonomi okudu master için ise Harvard’a kabul aldı. Başarılı bir eğitim kariyeri ardından ülkenin her köşesine modayı götürme iş fikri ile Trendyol kuruldu. Trendyol şuan da 4 milyon üyesi ile günlük on binlerce ürün satış rakamına sahiptir. Trendyol firmasında 350 kişi çalışıyor.

 

Bir Cevap Yazın