Portre nedir?

Portre, bir kişinin yüz ifadesinin yansıtıldığı eserlere denir. Zaman zaman göğüs ve dize kadar olan gövde bölümünün de yer aldığı portreler görülmektedir. Bu eserler resim, fotoğraf ya da seramik, heykel gibi sanat dalları kullanılarak oluşturulabilir.

Portrede amaç kişinin, kişiliğini ve o an ki ruh halini, mimikleri ve duruşu ile yansıtmaktır. Bu amaç doğrultusunda portreler gelişi güzel ya da akışına bırakılan eserlerden ziyade belli bir kompozisyon oluşturularak yaratılan eserlerdir. Bu kompozisyonda yaygın tercih edilen resmi çizilecek ya da yapılacak olan kişinin resmi çizen ressama ya da resmi yapan heykeltıraşa doğru bakar konumda bulunmasıdır.

Yine portrede en önemli nokta portresi çıkarılan kişinin hareketsiz durmasıdır. Işık bir diğer önemli etkendir portrede. Kişinin gözlerinin yorulmasına ya da kamaşmasına neden olabilir. Işığın ideal olanı portresi çizilecek kişiyi yandan aydınlatmasıdır.

Her resim yapan kendi portresini çizebilir diyebiliriz. Bunun en sık rastlananı ayna karşısında aynadaki görünümünü çizmektir. Bu birçok ressam tarafından da uygulanmıştır.

Portre fotoğraf denilen kişinin profilden çekilmiş bir fotoğrafına bakılarak da çizimler yapılsa da, genel olarak tercih edilmez. Portrelerin resimlerin yanı sıra heykel ve seramikten yapılmış olan üç boyutlu portre çalışmaları da yaygındır ve bunlar büst olarak adlandırılır.

Tarihten örnekler verecek olursak, Eski Mısır‘da Feyyum olarak adlandırılan bölgede içinde mumyaların bulunduğu tabutların üzerine portreler çizilirmiş. Bir diğer örnek olarak Peru‘da ki Moche uygarlığı yöneticilerinin, rahiplerinin, savaşçılarının ve ünlü sanatçılarının portreleri yapılırdı. Bunlar hayatlarının çeşitli dönemlerinde yinelenirdi. Eserlerde göze çarpan saç stili, takı ve makyaj gibi görselliğe önem verilerek bunların ortaya çıkarılmaya çalışılmasıdır.

Yakın tarihten diğer bir örnek ise çok bilinen Leonardo da Vinci‘nin Mona Lisa tablosudur. Tablo 16. yüzyıl eseri olup, yağlıboya ile yapılmış bir tablodur.

Yorumlar (12 adet)

 • 12 Mart 2015 at 16:10
  Permalink

  wow ben böyle site görmedim her konu var.Bütün ödevlerimi burdan yapıyorum. Çok teşekkürler kim kurduysa bu siteyi

  Reply
 • 18 Şubat 2015 at 13:58
  Permalink

  adam müthiş çiziyoooo….bayıldım:))))

  Reply
 • 18 Kasım 2014 at 20:44
  Permalink

  Çoook teşekkürler süper bir yazı bu harikasınız hep böyle başarılı olun. 😀

  Reply
 • 09 Ekim 2014 at 09:54
  Permalink

  çook güzelmiş gerçekten

  Reply
 • 15 Nisan 2014 at 18:36
  Permalink

  çok işinize yarar öneririm.benim çok işime yaradı…

  Reply
 • 28 Şubat 2014 at 13:05
  Permalink

  süpermiş hoca bana ödev vermişti. en yüksek notlardan biri benim oldu. çook işime işime yaradı. :*

  Reply
 • 12 Şubat 2014 at 12:47
  Permalink

  Ya gerçekten işime yaradı saqolun 😀 Sizlere de öneririm yani 😀

  Reply
 • 30 Aralık 2013 at 21:01
  Permalink

  Çok teşekkürler bu yazınız çok işime yaradı.Başarılarınızın devamını dilerim… 😀

  Reply
 • 02 Aralık 2013 at 17:26
  Permalink

  bu site işime yaradı

  Reply
 • 31 Ekim 2013 at 19:47
  Permalink

  cok hosss saolun

  Reply
 • 08 Ocak 2013 at 14:03
  Permalink

  bu sayfa bana çok yardımcı oldu 😀 çok teşekkürler eğer sizinde konunuz buysa gayet doğru kelimeler öneririmm 😀

  Reply
 • 24 Aralık 2012 at 22:23
  Permalink

  güzel bir site içinde her çeşit konu var,fakat birazda münazara konularına değinseniz? örn:bir öğrenciye hergün ödev verilmemesi,internetin zararları,para her kapıyı açmaz gibi 🙂

  Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: