Microsort yöntemi neye yarar?

microsortHamilelik döneminde cinsiyet belirlemek için tercih edilen microsort yöntemi sayesinde, teknolojik gelişmelerle kız ve erkek spermler ayrıştırılarak cinsiyet seçimi yapılır. Yumurta hücrelerinin döllenme aşamasına geçmeden önce, sperm hücrelerinin arasından çiftlerin talebine göre ayrıştırma yapılır. Yapılan ayrıştırma işleminin ardından, çiftin arzu ettiği cinsiyette olan spermlerle döllenme yapılarak, embriyo elde edilir. Uygulanan bu yöntemle istenen cinsiyete sahip olan embriyo elde etme oranında artış sağlanabilir. Ayrıca bu yöntemle birlikte PGT – PGD ‘ye yardımcı olunur ve başarı şansı daha fazla yükseltilir.

Microsort yöntemi nasıl uygulanır?

Amerika’da  geliştirilmiş olan microsort yöntemi sayesinde, doğacak bebeklerin cinsiyetini belirlemek daha kolay bir şekle getirilmiştir. Bu yöntemle birlikte erkek bebeklerin seçiminde % 80 oranında başarı sağlanırken, kız bebeklerin seçiminde % 92 oranında başarı sağlanır. Amerika’da Virginia eyaletinde olan Fairfax şehrinde Genetik ve Tüp Bebek Enstitüsünde geliştirilen bir alet kullanılmakta ve spermler kendi aralarında X ve Y kromozomları olarak ayrılmaktadır. Bu cihaz komplike DNA formülleri ve lazer ışınları sayesinde spermleri ayrıştırır. Bu etkiyle X kromozomları kız bebek elde edilmesinde, Y kromozomları ise erkek bebek elde edilmesini sağlar. Ayrıştırılmış olan spermler kız ve erkek olarak ayrılmaktadır. Çiftlerin istediği gibi olan spermler, aşılama yöntemi kullanılıp, anne adayının rahmine yerleştirilir.

Microsort yönteminin kullanım amacı nedir?

Sperm ayrıştırma sırasında arzu edilen kromozomların seçimi oldukça zor olduğundan, bu yöntemdeki başarı oranı kız bebekleri için % 92 oranında olurken, erkek bebekleri için % 80 oranında olur. Yani bu yöntemde erkek bebeklerde daha düşük başarı oranı olur. Gebelik oranlarında başarı oranı ise, her uygulama için % 18 olur. Bu yöntem daha çok genetik hastalıkları bulunan çiftler için geliştirilmiş. Aslında henüz deneme aşamasında olan bir uygulamadır. Bu yöntemin kullanılmasının amacı gelecekte doğacak bebeklerde ortaya çıkması muhtemel olan hemofili ya da kas erimesi gibi hastalıkların, daha önceden bebeğin cinsiyeti belirlenip gerekli önlemler alınmasını sağlamak içindir. Bu yöntemin uygulaması genel olarak hem zor, hem de pahalı bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanabilmesi çok zor olduğundan, oldukça az kullanılır. Aslında bu yöntemin uygulanması için bazı teknik ve yasal zorluklar bulunur.

Bir Cevap Yazın