Kavitasyonla zayıflama nasıl olur?

kavitasyonKavitasyon ile zayıflama yöntemi, ciltte iz bırakmadan, anesteziye gerek kalmadan, ağrıya sebep olmadan vücutta bulunan yağ hücrelerinin erimesine neden olan bir zayıflama yoludur. Bu yöntemin uygulanması düşük ultrason dalgaları sayesinde yapılır. Ultrason dalgalarının sıvı içerisinde giderek büyüme gösteren ve belirli bir büyüklüğe gelince patlayan hava kabarcıkları meydana getirmektedir. Bu durumda en düşük seviyede etkili olan ısı halinde olan enerji ve en çok etkili olan basınç dalgaları serbest kalır. Yağ tabakalarının oluşan titreşime direnememesi yüzünden, kavitasyonun yardımıyla yağ hücreleri kırılmaktadır. Bu etkiler olurken sinir, kas ve damar dokularına herhangi bir zarar gelmez. Bununla kişilerde zayıflama meydana gelir. Kişilerin bölgesel incelmesiyle birlikte selülit azalması sağlanır. Vücuttaki yağ dokusunun güçlendirilmiş ultrasonla cilt dışından eritilip, vücudun şekle sokulması sağlanır. Uygulanan işlem cerrahi girişim olmadığından, kişilere daha konforlu bir uygulama yapılır ve iyileşme süreci başka yöntemlere göre çok kısa olur.

Kavitasyon sistemi nasıl çalışmaktadır?

Bu uygulama selülit ve vücuttaki bölgesel yağlanmaya karşı ultrason dalgalarıyla etkili olan cerrahi olmayan bir yöntemdir. Cildin dışından uygulanan ultrason dalgalarının dağılmasıyla beraber, yağ dokusunda olan hücre sıvısında aniden ve yüksek basınç değişimlerinin meydana gelmesine etki eder. Bu köpüklenme önce genişleyip, daha sonra patlama gösterir. Bu durum kavitasyon adıyla tanımlanır. Bölgede yağı sıvılaştırıp hücre duvarlarını tahrip etmekte ve depo edilen yağların yapısını bozar. Yağ hücreleriyle yağ asitleri parçalanıp, vücuttan lenf yollarıyla uzaklaştırılır. Serbest kalmış olan yağlar adalelerde yakılır ya da üriner sistem ve karaciğerden vücut dışına atılır.

Kavitasyon yöntemi hangi amaçlar için kullanılır?

Vücudun yapısında bölgesel olarak yerleşen yağları eritebilmek ve selülitli alanlarda olan istenmeyen görünümü düzeltmek için kullanılmaktadır. Bunun dışında yöntem güçlü ultrason dalgaları aracılığıyla, cildin sıkılaştırılmasında kullanılır.

Kavitasyon ile zayıflama acı verir mi?

Kavitasyon yöntemi çok güvenli ve acısız bir şekilde uygulanır. Cerrahiye gerek olmadan yapılan uygulamada ve daha sonra kısa bir süre vücutta hafif derecede ısı hissedilir. Bu ısının çok artması durumunda ultrason jeli kullanılabilir. İşlem sırasında, sadece kişinin duyacağı vızıltı gibi ses duyulur. İşlem tamamlanınca, duyulan bu vızıltı kesilir.

Kavitasyon yöntemi nasıl uygulanır?

Bu yöntem iki değişik şekilde uygulanabilir.

  • Islak yöntem: Bu yöntem hipoozmolar sıvı enjeksiyonuyla beraber yağ hücreleri şişirilir. Bu nedenle sıvılaştırma ve patlatma daha etkili hale gelir. Bu hipoosmolar lipotomi olarak adlandırılır. Uygulmada tek seansla ya da 15 gün arayla uygulanmış 3 seansta başarı elde edilir. Bu tedaviler yapılırken lenf drenaj yöntemleri ile desteklenebilir.
  • Kuru yöntem: Bu yöntem sıvı kullanmadan bölgede uygulama yapmayı sağlar. Bundan alınan sonuç 6-8 seansta gerçekleşir. Haftada bir kez uygulanan yöntem, daha çok iğneden korkanlar için önerilir.

Kavitasyon ile zayıflamanın yan etkileri var mı?

Uygulanan kişilerde geçici süre kırmızılık, mide bulanması ve aşırı susuzluk gibi etkiler olması nadiren görülür. Bu etkiler uygulama sonrasında alınan suyla giderilebilir. Etkiler birkaç saat sürebileceği gibi, birkaç gün kadar etkili olabilir. Güvenli bir uygulama olarak kabul edilmesine rağmen, kanama eğilimi bulunan hastalarda, karaciğer fonksiyonlarında bozulma olanlarda, kalp pili takılmış kişilerde ve hamile kadınlarda uygulanmaz.

Kavitasyon ile zayıflamanın sonuçları nedir?

Bu uygulama hemen etkili olmakta ve uzun süreli olumlu sonuçlara sebep olmaktadır. Kişilerde yaklaşık 2-10 cm arasında incelme sağlar. Bu sonuçların farklı olması kişinin yapısı, dokuları, uygulama yeri, metabolizması, yaşı ve hormonal değişimlerine göre etkili olur. Uygulamayla beraber diyet yapma ve egzersiz programı uygulamak daha etkili olmasına sebep olur. Vücutta en çok kalçalar, karın ve baldırlarda uygulanır.

Bir Cevap Yazın