Pablo Picasso kimdir?

Picasso, resim, heykel, baskı ve seramik alanında eserler üreten dünyaca ünlü ressam ve heykeltıraştır. Guinness Rekorlar Kitabına kaydı geçen 13bin 500 resim, 100bin baskı, 34bin kitap resmi, 300 heykel ve birçok seramik eseri ve çizimleri bulunmaktadır.

Pablo Ruiz Picasso, 25 Ekim 1881 tarihinde Malanga(İspanya)’da doğmuştur. Jose Ruiz Blasca ve Maria Picasso Lopez’in ilk çocuğudur. Picasso’nun gerek ailesi gerek akrabaları resme ilgili kişilerdir. Bu nedenle Picasso’nun resme ilgisi küçük yaşlarda doğmuştur. İlk kelimesi, İspanyolca’da kalem anlamına gelen Lapiz kelimesinin kısaltılmışı olan “piz” olmuştur. İlk eğitimini babasından almıştır. Devamında Academia de San Fernando’ya devam etmiştir.

1894 senesinde kız kardeşinin vefat etmesi sebebi ile sanata bakışı ve yaşamı değişikliğe uğradı. Yine aynı sene yaptığı resimler ile herkesin beğenisini kazandı. Yaptığı Güvercin resmi ile babasını kendisinin sanatçı olduğuna ikna etti. Ve babası bu resimdeki başarısı nedeni ile tüm gereçlerini oğlu Picasso’ya vererek resim yapmayı bırakmıştır.

1895 yılında Barcelona’da Llotja Sanat Enstitüsü‘ne kabul edildi. Burada resim hayatını önemli ölçüde etkileyecek olan Carles Casagemas ile tanıştı. Kısa zamanda kentteki en tanınmış ünlüler arasına giren Picasso, yine Barcelona’da ki ilk büyük ve önemli sergide, kendisinin ilk büyük boyutlu yağlı boya tablosunu sergilenmiştir.

1897 yılında Madrid’de kendine yeni bir atölye açmıştır.

1900 yılında ilk kişisel sergisi olan Galeri Volland‘ı açtı. Aynı yıllarda yakın arkadaşı olan Carles Casagemas’ın vefatı ile hayatında “Mavi Dönem” (1901-1903) olarak adlandırılan bir döneme girdi. Bu dönemde resimlerinde mavi renk ve tonları hâkimdi. Yaşlılık, fakirlik, ölüm, hüzün gibi konuları barındırdı resimlerinde. Bu dönemde ayrıca ilk heykellerini de yapmaya başlamıştır. Mavi Dönem’de ürettiği tablolarından birkaçı:

 • Dama en Ednen Concert (1903)
 • La Vida (1903/Cleveland’s Museum of Art)
 • Las dos hermanas (1904)

1904 yılında Paris’e yerleşti. Daha sonra evleneceği Fernande Olivier ile tanıştı. Burada yeni bir döneme girdi. Pembe Dönem olarak adlandırılan bu dönemde Picasso’nun eserlerinde pembe, gri ve kahverengi renkleri ile sirk insanları, palyaçolar, soytarılar, cambazlar hâkimdi. Pembe Dönem’de ürettiği eserlerden birkaçı:

 • Family of Saltimbanques (1905/Washington/The National Gallery)
 • Lady with a Fan (1905)
 • Harlequin Family (1905)
 • Woman with Loaves (1906)

1905 yılında ürettiği eselerindeki figürlerde köşeli düzenlemeler kullanması Kübizm’in bir habercisi idi.

1906 yılında tablolarının yanı sıra heykel ve gravürde alanında da ismini duyurmaya başlamıştır.

1907 yılında yakın arkadaşı Georges Braque ile Kübizm Akımı‘nı başlattılar. Kübist tabloların genel özellikleri geometrik şekiller kullanılması idi. Bu akımın ilk eseri Avignonlu Kızlar (1907) tablosudur. Dönemin diğer önemli eserleri:

 • Pipo İçen Adam (1911)
 • Bambu Sandalyeli Natürmort (1912/kolaj tekniği ile yapılmış)
 • Şişe, Bardak ve Keman (karakalem çalışması)

1910 yılı iti bari ile Picasso ve Braque ikilisi Kübizm akımına yeni boyutlar kazandırmaya başlamışlardır. Analitik Kübizm olarak bilinen ilk dönem objenin gerçeğini yansıtmak amacı ile ortaya çıkmış objenin parçalara ayrılması olarak bilinir. Bu dönemin eserlerinden birkaçı:

 • The Guitar Player (1910)
 • Portrait of Ambroise Vollard (1910)
 • Accordionist (1911)
 • Aficionado (1912)

1912 yılında Kübizm Akımının ikinci basamağı olan Sentetik Kübizm, gerçek dünyayı tuvale yansıtmayı amaçlamış olmakla beraber eser genelinde küçük paralar önem taşımaktaydı. Bu dönemin eselerinden birkaçı:

 • Guitar and Violin (1912)
 • Glass and Bottle of Suze (1912)
 • Clarinet and Violin (1913)
 • The Italian Girl (1917)

Zamanla Braque ile ortaklıkları sona erdi. Birinci Dünya Savaşı’ndan etkilenmesi ise birlikte savaş ve terör konuları resimlerine yansıdı. Aynı yıllarda Roma’da sahne dekoratörü olarak çalışmıştır. Burada dansçı Olga Kokhlova ile tanıştı ve kısa bir süre sonrada evlenmiştir. Eşi ve oğlu Paulo’nun birçok resmini yapmıştır.

1927 yılında Marie Therese ile tanışmıştır. Marie Therese ile aşk yaşayan ve bu ilişkiden Maya isminde bir çocukları olan Picasso, eşi Olga’nın ayrılmak istememesi ile sorunlar yaşamıştır. Bu sıkıntılı anlarını yazıya dökerek şiirler yazmaya başlamıştır.

1931 yılında gravür ve heykel atölyesi açmıştır.

1935 yılında Ağlayan Kadın yağlıboya tablosunu yapmıştır. Liverpool’daki Tate Gallery’de sergilenmektedir.

1937 yılında Almanlar tarafından Guernica kasabasına yapılan bombalı saldırıdan etkilenen Picasso, aynı ismi verdiği Guernica isimli eserinde konu edinmiştir. Hatta rivayete göre bir Alman generalin tabloyu göstererek “Bu resmi siz mi yaptınız?” sorusuna Picasso, “Hayır, siz yaptınız.” yanıtını vermiştir. Eser Picasso’nun en ünlü tablolarından biridir. New York/ Modern Sanatlar Müzesi‘nden İspanya/Cason del Buen Retiro‘ya kadar birçok yerde sergilenmiştir. Eser, Madrid’de 1992 yılında Reina Sofia Müzesi’nde yerini alarak müzedeki en önemli parça olmuştur. Dönemin diğer eserlerinden birkaçı:

 • Woman-Flower (1946)
 • Portrait de Sylvette (1954)
 • Don Quixote (1955)

1945 yılında Françoise Gilot’un birçok portresini yapmıştır.

1949 yılında Barış Kongresi için yaptığı Güvercin resmi Avrupa’nın bütün kentlerinde barışın simgesi olarak duvarlarda yerini aldı. Picasso, Gilot’dan doğan ikinci çocuğunun ismini İspanyolca da güvercin anlamına gelen Paloma koydu.

1948 yılı itibari ile seramik ve çömlek alanında birçok eser üretti.

1970 yılında son zamanlarda yapmış olduğu resimler Avingon / Papalar Sarayında sergilendi. Aynı yıl Barcelona’daki Picasso Müzesine gençliğinden beri yapmış olduğu tüm resimleri bağışlamıştır.

Ressam Picasso, 8 Nisan 1973 senesinde hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın