Ucuz uçak bileti nereden ve nasıl alınır?

Ülkemizde bir çok havayolu şirketi mevcuttur. Bunlardan ilk aklımıza gelenler THY, Pegasus, Andolujet, Sunexpress, Onurair, Borajet, Atlasjet gibi şirketlerdir.Ancak bütün şirketlerin her yöne uçuşlarının olduğunu söyleyemeyiz. Uçuş yönlerini şirketlerin kendi web sayfalarından takip etmek mümkündür. Bu şirketler belirli dönemlerde kampanyalar düzenleyerek müşteriye ucuz uçuş imkanı sunmaktadırlar. Peki hangi dönemlerde uçuş daha pahalıdır. Özellikle yaz tatiline girerken, bayram önceleri ve sonraları yılbaşı öncesi ve sonrası en pahalı uçuş zamanlarıdır. Bu dönemlerde ucuz bilet bulmanın tek yolu aylar öncesinden bilet almaktan geçer.uçak bileti

Bazı firmalar koltuk sayısının belirli bir oranını kampanya dönemlerinde ucuz uçuş için ayırırlar. Örneğin toplam koltuk sayısının % 10 kadarı çok düşük ücretlerle yani 40 tl gibi cüzi bir para karşılığı satış yaparlar. Ancak acil bir uçuş yapmak zorunda iseniz bu kampanyalardan faydalanmayı unutmak lazım. Ucuz uçuş için ayrılan biletler tükendiğinde fiyatlar normalin üzerine çıkmaya başlar. Burada aktarmalı uçuşlara da değinmemizde fayda var. Çünkü bazen direk uçak bulmak mümkün olmayabiliyor. Bu durumlarda da yine fiyatla oldukça ortalamanın üzerinde bir fiyata satılmaktadır.

Eğer seyahat tarihiniz esnek ise uçuş araması yaparken alternatif tarihleri de aramanız faydalı olacaktır. Bazı hava yollarında sadece seçtiğiniz tarih için fiyat yüksek olabilir veya seçtiğiniz tarihte değil de, o haftanın farklı tarihlerinde uçuşlar daha ekonomik fiyatlı olabilir.

Uçakla yolculuk yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir hususta hangi saatlerde uçuşun daha ucuz olacağını araştırmak olmalıdır. Gece yarısı uçuşların daha uygun olduğunu görmek mümkündür.

Bazen internetteki kampanyaları incelediğimizde karşımıza aldatmaca rakamlar çıkabilmektedir. Örneğin A kentinden B kentine gidiş – dönüş sadece 45 TL gibi bir reklamda müşteriler fiyatın gösterilen rakamdan ibaret olduğunu sanmaktadırlar. Bu rakamlar bazen vergiler ve hizmet bedelleri dahil edilmemiş olarak ilan edilir. Bileti bilet satış gişelerinden ya da online almaya katıldığınızda tablonun farklı olduğunu görebilirsiniz.

Yine yapılan uçuşlardan avantaj sağlamak için yapılabilecek önemli bir şey de kredi kartı ile bilet alma yoluna gitmektir. Bazı firmalar anlaşmalı oldukları banka kartlarına özel kampanyalar düzenlemektedirler. Bu kampanyalar bazen fiyatta direk bir indirim şeklinde olduğu gibi bazen de başak konulardaki alışverişlerde sağlanan indirimler şeklinde olabilmektedir Sürekli uçakla yolculuk yapanlar için kredi kartı kullanmak daha büyük bir avantaj gibi görünmektedir. Kredi kartı ile defasında müşteriye belirli bir puan verilmekte olup, kampanya dâhilinde istenilen puana ulaşıldığında en azından birkaç uçuşu bedava yapmak mümkün olabilmektedir.
Ama en ucuz bilet alma yolu çok önceden bilet almaktır.

Bir Cevap Yazın