Tatil valizinde neler olmalıdır?

tatil-bavuluÖzellikle çalışan kesim için yaz tatilleri çok önemlidir. Sınırlı bir sürede, bütün bir senenin yorgunluğunu atma, biraz dinlenme, biraz da eğlenme beklentisi içinde özlemle beklenir yaz tatilleri.

Tatillerin ne şekilde ve nerede yapıldığı çok önemli değildir. Zira, ne tatili olursa olsun tatil keyif için yapılır ve keyfi bozması muhtemel tüm aksilikleri mümkün olduğunca önceden öngörüp, tedbirler almak önemlidir.

Bu anlamda ilk tedbir işe dair olanlardır. İşyerinden sık sık aranıp rahatsız edilmeyi engellemek adına, bir acil durum iletişim planı hazırlayıp işyerinize bırakın. Sizin aranmanıza uygunluk verdiğiniz hallerin anlaşılmasını sağlayın. Her konu için aranmanızın önünü kesin. Siz yokken işlerin sorunsuz devamı için de gerekli tüm tedbirleri alın.

Bu ilk önlemden sonra en önemli hazırlık tatil valizinin hazırlanmasıdır. Özellikle çocuklu bir tatil planlanıyor ise tatil valiziniz en hayati varlığınız olacaktır. Hem çocuğunuzun, hem de kendinizin konforu için gerekli herşeyi alıp, hem de seyahat edebilir bir görüntü içinde olabilmek ancak ve ancak iyi bir planlama ile mümkün olacaktır.

Tatil valizine girecekleri ilk etapta gruplamalısınız:

  • Sağlık, beslenme,vb. için olmazsa olmazlarınız;
  • Giyim, kuşam anlamında gerekli olan tüm eşyalar;
  • Teknolojik eşyalar
  • Kitap, vb. vakit geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınız.

Bunların içinde doğal olarak en önemlilerden biri sağlık için olan hazırlıklarınızdır. Küçük çocuğunuz varsa yanınızda ve tabii ki valizinizde mutlaka bir ateşölçer bulundurun. Ayrıca, bir ateş düşürücü ilacı da yanınıza alın. Tesiste doktor olacağını bilseniz dahi asgari olarak bunları alın. Zira, yüksek ateş önemlidir, doktora ulaşana kadar ateşin olduğunun tespit edilmesi ve bir ateş düşürücü ile müdahale edilmesi önemli olacaktır. Tansiyon hastası iseniz tansiyon ölçeriniz ve ilaçlarınız da mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Uzun süreli kullanılan ilaçlarınız varsa yedekleri ile birlikte yanınıza almayı kesinlikle unutmayın.

Giyim kuşam için bir strateji belirlemez iseniz tüm valizi sadece giysilerle doldurmanız kaçınılmaz olacaktır. Tatilinizin türüne göre yanınızda mutlaka olması gereklen giysi türünü belirleyin; bol yürüyüş içeren bir yayla turizmi tatili ise yürüyüş ayakkabılarınız ve diğer donanımlarınız gibi. Tatil köyünde bir tatil ise bu sadece gündüz hafif giysiler değil, akşam yemekleri için daha şık giysiler de valizinizde olmalıdır. Ancak, her akşam için ayrı kıyafet gibi bir yüke girmemek için örneğin bir bayan iseniz sade tek renk bir elbise, o elbiseye her gün farklı bir hava verecek aksesuarlar planlayabilirsiniz. Bir bay iseniz sade şık, tek renk bir yazlık pantolon ve değişik bir iki gömlek ile birkaç akşam için olan ihtiyacınızı hazır hale getirebilirsiniz. Kıyafetlerinizi ince ve hafif kumaşlardan tercih ederseniz, hem valizinizde gereksiz yer işgal etmezler, hem de siz de hafif giysiler içinde rahat bir tatil geçirmiş olursunuz.

Teknolojik ürünlerinizden sadece elzem olduğunu düşündüklerinizi yanınıza alıp, gereksiz yük oluşturmaktan imtina edin. Internet için tesiste ya da gideceğiniz yerde bir tedbir yok ise yanınıza mobil bir internet sağlayıcı almayı ihmal etmeyin.

Vaktinizi nasıl geçirmeyi planladığınızı gözünüzde canlandırın ve o resimde olması gereken asgari eşyaları yanınızda bulundurun. Çocuklar suyla oynamayı çok severler. Bebek ya da küçük çocuklar için hafif ve küçük bir bebek arabası ve asgari düzeyde oyalamanıza ya da yemek yedirmenize ya da en önemlisi çocuğun uyumasına yardımcı olacak oyuncaklarını yanınıza almayı asla unutmayın.

Tüm bu eşyaları belirledikten sonra valize koymadan önce tekrar gözden geçirin. Fazla ya da eksik olmadıklarından emin olun. Son kez el çantanızda kimlik, pasaport, kredi kartı, nakit para, sağlık sigortası kartları, vb. formal gerekliliklerinizin de yanınızda olduğunu kontrol edin. İyi tatiller.

Bir Cevap Yazın