Kuymak nedir, nasıl yapılır?

kuymakKaradeniz bölgesinin baştacı yemeklerinden biri olan kuymak, mısır unu, tereyağ ve peynir ile yapılan, hem ana öğün, hem ara öğün; hem kahvaltı, hem de öğle ve akşam yemeği olabilen oldukça lezzetli bir yemek türüdür. Bu yöresel yemek, “Muhlama” veya “Mıhlama” isimleri ile de bilinmektedir. Kuymak, yapımında kullanılan özel peynirin fazla tellenmesi nedeniyle, yemesi de maharet isteyen ilginç bir yemektir aynı zamanda.

Kuymak yapmak için gerekli malzemeler;

  • 2 su bardağı mısır unu
  • 3 su bardağı su
  • Yarım kilogram kadar peynir (beyaz peynir ve lor peyniri kesinlikle kullanılmamalı. “Telli peynir” de denen çeçil peyniri, eritme peynir, hiçbiri yoksa en son çare kaşar peyniri kullanılabilir.)
  • 200 gr kadar tereyağ (bulabilirseniz saf köy tereyağı olması en ideal olanıdır.)

Artık kuymak yapımına başlayabilirsiniz. Önce uygun bir tavaya terayağını koyup eritin. Sonra mısır ununu ekleyip sürekli karıştırarak yanmadan kavrulmasını sağlayın. Mısır ununun rengi dönene, kokusu çıkana kadar kavurma işlemine devam edin. Kavurma tamamlandıktan sonra 3 su bardağı suyu ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırıp, kaynamasını bekleyin. En son olarak da peyniri azar azar ilave edin, peynir kuymağın içine iyice karışıp, erimesini sağlayın. Bu aşamadan sonra altını iyice kısıp, kuymağı dinlenmeye alın, tereyağı kuymağın üstüne çıkınca artık yemeğiniz hazır demektir. İster kahvaltı öğünü gibi çay eşliğinde isterseniz ana öğün gibi tüketebilirsiniz. Ama yerken çok dikkatli olun, zira kuymak aşağıya doğru indikçe sıcaklığı artan bir yemek türüdür.

Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın