Saraybosna’daki tarihi yerler nerelerdir?

1- İsa’nın Kutsal Kalbi Katedrali
Bosna Hersek’in en önemli şehri olan Saraybosna’da bulunmaktadır. Saraybosna Katedrali olarak da bilinen ve 1889 yılında neo-gotik mimariyle inşaa edilen katedral aynı zamanda Vrhbosna Başpiskoposluğu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Bosna Hersek’in en büyük katedrali olma özelliğine sahiptir. Katedralin içi son derece oldukça görkemli vitraylara ve heykellere sahiptir.
saraybosna
2- Başçarşı (Baščaršija)
Saraybosna’daki Ferhadija caddesinin sonundaki Başçarşı Bezistanının yapımına 1462 yılında başlanmıştır. Başçarşı 16. yüzyılda asıl değerine kavuşmuştur. Başçarşı içinde dolaşmak, dar sokaklarında günümüzde de ayakta duran geleneksel sanatkar ve zanaatkarların varlığı ve aynı zamanda yerel lezzetlerin tadına bakılma imkanı veren salaş lokantalar insana zamanda bir yolculuk yapma hissini veriyor.

Milijacka Nehri’nin kuzeyindeki Başçarşı, uzun bir süre Saraybosna’nın ticari merkezi olarak kabul edilmiştir. 13. yüzyılda Venedik ve diğer koloni topluluklarının Saraybosna’ya gelmesi ile ticaret olumsuz yönde etkilenmiştir. Şehrin ana çarşısı olmasından dolayı bu ismi taşıyan Başçarşı Saraybosna en önemli tarihi eserlerden biridir.
3- Sebil (Sebilj)
Başçarşı’nın hemen girişindeki Sebil, şehrin en önemli simgelerinden olan bir çeşmedir. Mehmet Paşa tarafından 1753 yılında yaptırılan tahta kubbeli çeşmedir. Savaş sırasında zarar görmüş olan Sebil günümüzdeki halini 2006 yılında yapılan yenileme çalışmaları ile kazanmıştır.

4- Saat Kulesi
Başçarşı’daki bir diğer önemli yapı olan saat kulesi, 17. Yüzyılda Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Kule sonraki yıllarda çıkan yangın sonucu büyük hasar görmüş, 1762 yılında restore edilmiştir.

5- Moriça Han (Morića Han)
Moriça Han Başçarşı’daki önemli yapılardan biridir. Moriça Han 1551 yılında yapılmış, 1697 yılında çıkan yangından sonra restore edilmiştir. Günümüzde de Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunmaktadır.

6- Svrzo Evi
Svrzo Evi Saraybosna’da bulunan en güzel eski Osmanlı evlerinden biridir. Saraybosna Müzesi’ne bağlı olan Svrzo Evi modern evlerden uzak olarak eski tip tahta mimariye sahip özellikte yapılmıştır.

7- Gazi Hüsrev Bey Camii
Avlusunda Gazi Hüsrev Bey’in türbesinin bulunduğu Gazi Hüsrev Bey Camii‘nin 1531 yılında inşaa edilmiştir. Saraybosna’nın en merkezi mevkilerinden olan modern Ferhadiye Caddesi‘ne bulunmaktadır. 1531 yılında Gazi Hüsrev Bey tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Başçarşı’da yer alan cami Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey adı ile bilinir. Bosna Savaşı sırasında hasar alan cami daha sonra 1996 yılında aslına uygun olarak restore edilmiştir.
Camii ve bahçe içerisinde ezan taşı, şadırvan, abdesthane, muvakkithane, mektep, medrese ve bir saat kulesi bulunmaktadır. Medresede okuyan öğrenciler namazlarını bu camide kılmaktadırlar.

8- Umut (Hayat) Tüneli (Tunnel)
Umut (Hayat) Tüneli, Bosna Savaşı sırasında Bosnalılar için en kritik noktalardan biri olmuştur. Sırp kuşatmasının olmadığı tek nokta olan ve havaalanına yakın bir konumda bulunan tünel, savaş boyunca başta ulaşım olmak üzere ilaç ve silah transferinde kullanılmış bir tüneldir. Bosnalı gönüllüler tarafından 8 saatlik mesailer ile kazılan tünel tamamlandığı zaman 960 metre uzunluktaymış. 1.6 metre yüksekliğindeki tünelin inşasında askerler ve siviller birlikte çalışmışlar. Havaalanı – Butmir arasındaki tünelden vagonlar yolu ile yardım getirilmiştir. Mücadele döneminde yaralı ve hastalar da yine bu tünelden geçirilmiştir.

9- Latin Köprüsü
Saraybosna’daki 4 kemerli taş köprü Latin Köprüsü olarak anılmaktadır. 16. yüzyılda inşa edilen köprü ünlü Saraybosna suikasti ile ün yapmıştır. 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına bahane olan, Avusturya – Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand ile karısı Sophia’nın Gavrilo Princip tarafından vurularak öldürülmesi bu köprüde gerçekleşmiş. Başçarşı’ya yakın bir konumdaki Latin Köprüsü mimari açıdan oldukça güzel, küçük ve zarif bir köprüdür.

10- Hünkar Camii
Hünkar Camii Saraybosna’daki ünlü camilerden biridir. 15. yüzyılda inşa edilen cami yenilenme çalışmaları ile günümüze kadar gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak inşa edilmesinden dolayı “Fatih Camii” adıyla da bilinir. Caminin yanı sıra kabristan kısmı da görülmeye değerdir. Hünkar Camii’ni diğerlerinden ayıran en temel özellik Osmanlı’nın Bosna fethinden sonra Saraybosna’da yapılan ilk camii olmasıdır.

11- Bosna Hersek Ulusal Müzesi
1888 yılında Bosna Hersek’te kurulmuştur. Bosna Hersek Ulusal Müzesi içerisinde arkeoloji, etnoloji, doğal bilimler ve kütüphane bulunmaktadır.Şehrin en popüler yerlerinden olan Bosna Hersek Ulusal Müzesi, savaş sırasında zarar görmüştür.

12- Ali Paşa Camii
Bosna Hersek’de 16. yüzyılda Budin Beylerbeyi ve Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilen cami, dönemin en iyi mimari örneklerindendir. Camide birçok mezar bulunmaktadır. Ali Paşa 1557 yılında buraya defnedilmiştir. Tek kubbeli caminin kubbe kısmı 1990’da Sırp saldırıları sonucu zarar görmüştür. Cami bugünkü görünümüne 21. yüzyılın başında yapılan yenileme çalışmaları ile sahip olmuştur.

Bir Cevap Yazın