Cevizli kadayıf nasıl yapılır?

cevizli kadayıfCevizli kadayıf herkesin beğenisini kazanmış geleneksel tatlılarımızdan biridir. Özellikle bayramlarda hemen her evde yapılan özel bir tatlılar. Bir de fırında nar gibi kızardı mı, tadına doyum olmaz. Şerbetlense bile çıtır lezzetiyle severek tüketilir. Kadayıfı ister sade isterseniz bizim tarifimizdeki gibi cevizle hazırlayabilirsiniz. Ama ceviz tatlının içine çok yakışıyor. Dilerseniz cevizli kadayıf tatlısını birlikte hazırlayalım.

Cevizli kadayıf tatlısı için gerekli malzemeler

  • Yarım kilo tel kadayıf
  • Yarım su bardağı sıvıyağ
  • 2 yemek kaşığı margarin
  • 1 kâse ceviz içi
  • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi

Şerbeti malzemeleri

  • 2 su bardağı su
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu

Cevizli kadayıf tatlısı yapılışı

Tatlıyı hazırlamak için, önce kadayıfları uygun boyda bir fırın tepsisinin içine koyalım. Daha sonra kadayıfları parmak uçlarımızla fazla zedelemeden katlarını açmaya başlayalım. Bu arada açtığımız kadayıfın arasına biraz sıvı yağ ilave ederek, yine didiklemeye devam edelim. Pekmezi de bu arada kadayıflara karıştıralım. Ardından yağlanmış olan kadayıfın yarısını başka bir tepsinin içine döşeyelim. Bunu elimizle bastırarak düzeltelim. Şimdi ceviz içini kadayıfın üzerine serpelim. Kadayıfın diğer yarısını bunun üzerine döşeyelim. Yine elimizle bastırarak kadayıfları düzeltelim.

Şimdi hazırladığımız kadayıfın üzerine, içine koyduğumuz fırın tepsisinin küçüğünü yerleştirelim. Üstteki tepsiyle kadayıfın üzerine güzelce bastıralım. Bunu yapmamızın nedeni hazırladığımız kadayıfı iyice inceltmek içindir. Bunu yaptıktan sonra, kadayıf tatlısının üzerine tereyağı ya da margarin parçalarını yerleştirelim. Bu arada fırını 170 dereye açarak ısıtmaya başlayalım. Fırın kızdıktan sonra kadayıf tepsisini fırına koyabilirsiniz. Cevizli kadayıf tatlısının her tarafını nar gibi kızarıncaya kadar fırında tutun. Bu arada tatlının şerbetini hazırlayabilirsiniz.

Şerbeti pişireceğiniz tencerenin içine toz şeker ve suyu koyun. Bunu ocağın üzerine koyarak, şerbeti kaynatmaya başlayın. Kaynayan şerbetin içinde limon suyunu ilave ederek, 3-4 dakika kadar daha kaynatın. Şerbeti kenara alarak ılınmasını bekleyin. Bu arada kadayıf tatlısı iyice kızardıysa, fırından alabilirsiniz. Cevizli kadayıf tatlısı sıcak, şerbeti ise ılık olduğunda tatlıyla şerbeti buluşturabilirsiniz. Fakat şerbeti peçeyle tatlının üzerine gezdirin. Daha sonra üzerine bir tepsi kapatarak, kadayıfın dinlenmesini sağlayın. Bu şekilde tatlınız şerbeti iyice çeker. Bunu dilimler halinde servis tabaklarına alarak, konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Üzerine biraz toz antep fıstığı serpebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın