Ozon yağının mucizelerini biliyor musunuz?

ozon yağıOzon yağı 1904 senesinde ünlü mucit Nikola Tesla tarafından bulunmuştur. Bundan kısa bir süre sonra Amerika’da çoğu eczanelerin satılmaya başlamıştır. Ozon yağı bundan sonra tüberküloz hastalığında kullanılmış, kısa sürede çeşitli hastalıklarda kullanılmaya başlanmış. Ozon yağı günümüzde ülkemizde bile alternatif tıp alanında cilt hastalıkları ve diğer alanlarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ozon yağını aktarlardan bile kolayca temin edebilirsiniz.

Ozon yağı üretimi doğal yağların ozon gazına maruz bırakılması sonucunda elde edilir. Ozon yağının kaliteli olması saklama şartlarına, doğal yağların ozon gazına maruz bırakılma süresine bağlı olarak farklı olabilir. Kaliteli olması için bitkisel yağların jel kıvamına gelinceye kadar ozonlanması gerekmektedir. Bunun nedeni jel kıvamında olan yağın içerisinde daha fazla ozon bulunmasıdır.

Ozon yağının sağlık açısından faydaları

Ozon yağı en fazla cilde masaj yapılarak kullanılır. Bazı uzmanların görüşüne göre, ozon yağı seyrelterek içilebilir. Ancak bu tartışmalı olduğundan, mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Ozon yağı ile cilt Bakımı: Ozon yağını akşamları yatmadan önce cildinize sürerek kullanabilirsiniz. Bu etkiyle kan dolaşımını arttırır ve cildin nefes almasını sağlar. Cildinize sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırarak yardımcı olur.

Ozon yağı ile saç bakımı: Ozon yağını direkt olarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saç diplerinden başlayıp tüm saça masaj yaparak sürer ve 1 saat kadar bekletirsiniz. Daha sonra saçlarınızı yıkarsınız. Bu uygulama kepek sorununa da iyi gelir. Saçlarınızı daha parlak ve canlı görünür.

Ozon yağının vücut için faydası: Ozon yağı vücuttan zararlı toksinlerin, virüs, mantar ve kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücuda yaptığı bu etkilerle yaşlanmayı ve yıpranmayı geciktirir.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirir: Zinde kalmak ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde ozon yağından yararlanabilirsiniz.

Sindirim sistemini rahatlatıcı etki yapar: Ozon yağının sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlama ve dolayısıyla metabolizmanın düzenli çalışmasına destek olma etkisi vardır.

Kan için ozon yağı: Ozon yağı kandaki oksijen sirkülasyonunu arttırır ve vücudun oksijen alımını arttırır.

Ağrılara karşı faydalıdır: Ozon yağı, vücutta baş ağrısı, kas ve romatizma ağrılarına karşı etkilidir. Ağrı olan bölgeye masaj yapılarak uygulanırsa, kısa zaman sonra etkisini gösterir.

Böcek sokmalarına karşı: Ozon yağı vücutta böcek, arı ve sinek sokmalarıyla oluşan ağrı, şişlik ve tahriş gibi etkilere karşı kullanılır.

Karaciğer ve safra temizliğinde: Günde yarım tatlı kaşığı ozon yağı içip, karaciğer ve safra temizliği yapılabilir.

Ozon yağının vücuttaki diğer yararlı etkileri

Ozon yağı ciltteki güneş yanıklarına karşı etkilidir.

Selülit problemlerinde ve gebelik döneminde oluşan çatlaklara karşı da faydalıdır.

Yaşlanma ile ciltte meydana gelen kırışıklık sorunlarında kullanılabilir.

Metabolizmanın aktif hale gelmesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun enfeksiyon, mantar gibi hastalıklardan korunmasını sağlar.

Ozon yağı haricen vücuda masaj ile uygulanırsa vücut ısısını arttırır. Bu kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.

Ozon yağı dudak çatlaklarında kullanılabilir.

Sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı ozon yağı karıştırılarak ayak temizliğinde kullanılabilir. Bu hem ayak temizliğine faydalıdır, hem de ayaklarınızı dinlendirici etki yapar.

Üst solunum yolları hastalıklara karşı koruyucudur. Zihinsel rahatlamayı sağlar ve strese karşı yararlıdır.

Ozon yağının zararları

Ozon yağının sağlık için yararlı etkileri vardır. Bu yağın zararları hakkında henüz kanıtlanmış herhangi bir bilgi yoktur. Fakat ozon yağının ağızdan kullanılmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ozon yağı ağız yoluyla alınırsa sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Ozon yağı ayrıca çocuklardaki pişik için kullanıldığında, ölçüsüne dikkat edilmelidir. Çocukların ciltleri daha hassas olduğundan, cilt tahrişine neden olabilir. Bu nedenle yağın seyreltilerek kullanılması gerekir.

Bir Cevap Yazın