Papua Yeni Gine neresidir?

papua yeni ginePapua Yeni Gine, Avustralya kıtasında yer almakta olan bağımsız bir ülkedir. Yeni Gine olarak bilinen adanın üzerinde yer alan ülkelerden biri olan Papua Yeni Gine, adanın doğu bölgesi üzerindedir. Adanın batı kısmında ise Endonezya yer alır.

Papua Yeni Gine, Gine Adasının doğu kısmına ilaveten Bismarck Adaları’nı ve daha birçok adayı da sınırları içinde bulundurur.  Batısında Endonezya, güneyinde ise Avustralya bulunur. Ülkenin yüzölçümü 463 Bin Km2 civarındadır. Nüfusu ise 6 Milyon’a yakındır.

Bölgede yaşamın 10 bin yıl kadar önce başladığı tahmin edilmekle beraber, burada yaşayan ilk insanlar hakkında net bir bilgi ileri sürülememektedir. Kuzeyden gelen Malenezyalıların burada yaşayan ilk insanlar olduğu varsayılmaktadır. Bu insanlara ilaveten bölgede yerli bir halk olduğu, bu halkın Papua yerli dilini kullandığı da ileri sürülmektedir.

Papua Yeni Gine oldukça dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Ülkenin büyük bir kısmı İrian Jaya’ya kadar uzanmakta olan dağ grupları ile kaplı durumdadır. Ayrıca, Vitiaz Boğazı boyunca devam eden, Bismarck Adaları’na kadar uzanan volkanik dağ grupları da mevcuttur. Zaman zaman yaşanan volkanik dağ hareketlerinin bilinen en sonuncusu 1951 yılında Lamington Dağı’nda gerçekleşen patlama ve püskürme olmuştur.

Ekvatora çok yakın bir bölge olan Papua Yeni Gine’de doğal olarak sıcak ve nemli bir iklim hakimdir. Ülke birbirine yakın iki dönence içinde yer almaktadır. Mayıs – Aralık döneminde bölge yağışlı ve nispeten serindir. Diğer dönemde ise yani Ocak-Nisan döneminde ise aşırı sıcak ve yine yağışlı bir iklim görülmektedir. Bol yağışlı iklim, bölgede tropikal bir bitki örtüsünün de oluşmasını sağlamıştır.

Yoğun tropikal bitki örtüsü bölge insanı için tarıma elverişli toprakların azalması anlamına gelmektedir. Yer altı kaynakları açısından aşırı zengin bir ülke olmamasına rağmen orta seviyede altın, gümüş gibi madenler ile bakır ve gaz yatakları da yer almaktadır. Tarıma elverişli çok fazla alan kalmamasına rağmen yine de bölgede tarım önemli gelir kaynakları arasındadır. Balıkçılık ve hayvancılık da diğer gelir kalemleri arasındadır.

Papua Yeni Gine para birimi Kina’dır. Resmi diller İngilizce, Tok Pisin ve Hiri Motu’dur. Yönetim şekli Anayasal Monarşi olan ülkenin başkenti ise Port Moresby’dir.

Bir Cevap Yazın