Lilyum nedir?

lilyumLilyum, zambakgiller familyasına ait, beyaz, pembe, sarı renkte, iri yapraklı, çok hoş kokulu bir çiçek türüdür. “Beyaz zambak” olarak da bilinir. Lilyum, soğanlı bir bitkidir.

Lilyum çiçeğinin çiçek kısımları trampet şeklinde olup, 15 cm’ye kadar değişen çaplarda olabilmektedir. İri gövdeleri 90 cm olana kadar uzayabilmektedir, yaprakları da yeşildir.

Zehirli çiçek olduğu iddia edilen zambakların, kediler dışındaki hayvanlar ve insanlar için bir zararı olduğuna dair herhangi bir tespit olmamakla birlikte, kedilerde böbrek yetmezliğine sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, bu çiçeklerin kedilerden uzak tutulması tavsiye edilmektedir.

Lilyum çiçeğinin bakımı önemlidir. İyi bir bakım olmaksızın lilyumları uzun süre canlı tutmak mümkün değildir. Lilyum soğanından enfes bir lilyum oluşturma sürecine kadarki aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Lilyumu bahar aylarında dikmeyi hedefleyin.
  • Öncelikle hazır toprağı alın. Lilyumu yerleştireceğiniz saksıya bu toprağı, saksının yarısına gelecek kadar koyun.
  • Lilyum soğanını, yeşermeye başlamış kısmı dışarıda kalacak şekilde yerleştirin.
  • Sonra soğanın üstünü tamamen kapanıncaya kadar toprak ile örtün.
  • Genelde elle toprağı sıkıştırmak şeklindeki uygulamayı söz konusu olan çiçek lilyum olduğunda kesinlikle yapmayın, toprağın gevşek kalmasını sağlayın.
  • Dikimi tamamlanan lilyumu güneşli bir yere alın.
  • Her gün düzenli sulayın. Su miktarını ihtiyaca göre belirleyin, çok fazla olmamasına da dikkat edin.

Lilyum çiçeği büyümeye başladığında önce dalı uzar. Sonra yaprakları yeşermeye başlar. Yapraklar ince uzundur. Lilyum belirli bir seviyeye kadar büyümesini tamamladığında, tepe noktada çok sayıda tomurcukları oluşur. Bu seviyeden sonra da bu tomurcuklar büyümeye başlar. Tomurcuklar yeterli olgunluğa ulaştığından kızarır ve çiçeğe dönüşür.

Bir Cevap Yazın