Krizantem nedir?

krizantemKrizantem, halk arasında “kasımpatı” adı ile bilinen çiçektir. Papatyagiller familyasına ait bir çiçek olan krizantemin bilinen otuzdan fazla türü mevcuttur.

Çiçek başları irice olan krizantem çiçeğinin boyu 50 ila 150 cm arasında olmaktadır. Beyaz, pembe, sarı renklerde görülmektedir.

Krizantem çiçeğinin, sanılanın aksine, Çin kökenli olduğu bilinir. Çin’de “Krizantem Şehri” anlamına gelen Chu Hsien adında bir antik şehir bulunur. Japonya’ya özel bir çiçek olarak bilinen krizantem aslında M.Ö. 15. yüzyılda Çin’de, çiçekli bir bitki olan ekimi yapılan bitki türlerinden biri idi. Krizantemin Japonya’ya M.S. 8. yüzyılda taşındığı düşünülmektedir. Japonya imparatorunun krizantemi resmi mührü ile kabul etmesi de ilginç bir detaydır. Japonya’da krizantem çiçeğine adanmış Mutluluk Festivali her yıl düzenlenmektedir. Krizantemin Batı ile tanışması ise 17. yüzyılda olmuştur.

Modern krizantem olarak anılan türler, yabani krizantem türlerinden çok daha göz alıcı renklerde olabilmektedir. Geleneksel beyaz rengin yanı sıra mor, pembe, kırmızı, sarı rengin birçok tonu mevcuttur.

Krizantem çiçeğine bazı ülkelerde ölümle bağdaştırılarak cenazelerde ve matem evlerinde yer verilirken, bazı ülkelerde de neşenin ve sevincin temsilcisi olarak krizantem her ortamda yer alabilmektedir. Ancak, krizantem çiçeği, çiçekçilik dünyasında esas olarak “sadakat”in ifadesi olarak lanse edilmektedir.

Bir Cevap Yazın