Orkide nedir?

orkideOrkide, Sahlepgiller familyasına ait, süs bitkisi olarak kullanılan bir çiçek türüdür. 20 binden fazla türü olduğu bilinen orkidenin 15 ila 20 civarında süs bitkisi olarak yetiştirilmekte olan cinsi mevcuttur.

Orkide, karacıl bir çiçek türüdür. Az yapraklı, uzun ince gövdeli bir yapıya ve görünüme sahiptir. Farklı renkleri de olabilmekle birlikte orkide beyaz renk ile bağdaşmış bir çiçek türüdür. Narin görüntüsüne tezat teşkil edecek kadar dayanıklı ve kalıcı bir bitkidir. Özellikle tropik orkide olarak bilinen türü çiçekçilikte asaletin ve özenin temsilcisi değerli çiçekler olarak sunulmaktadır.

Orkideleri sera ortamlarında ve ev koşullarında hayatta tutmak zor değildir. Sabit  ısı, düzenli ancak az miktarda sulama ile sürekli çiçek açması sağlandığında orkide uzun ömürlü çiçeklerden biridir. Yılda bir kez çiçek açar. Orkide nemi seven bir bitki türüdür. Yapraklarına günde bir kez püskürtme su uygulamanız hoşuna gider. Yeterince nem olmazsa çiçek kendini korumaya alarak çiçek açmaktan vazgeçer. Ancak, kireç içermeyen bir su kullanmalısınız. Kireç, birçok bitkide olduğu gibi orkidenin de sevmediklerinin başında gelir. Direkt ışktan hoşlanmaz. Loş ya da yapay ışık olan bir ortamı tercih eder. Ancak, orkide tamamen ışıksız bırakılmamalıdır. Yaprakları çimen yeşili tonundan daha koyu ise bu orkidenizin yetersiz ışık aldığına işaret eder. Kademeli olarak orkidenizi biraz daha aydınlık ortamlara taşımanız gerekecektir. Doğal bir ortamda olmak kadar başarılı sonuçlar alınması mümkün olmasa da bu tarz bakım detaylarına dikkat edildiğinde, uzun ömürlü, bol çiçekli orkidelerinizi evinizde bulundurmanız hayal olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın