Kanarya Adaları neresidir?

kanarya adalariKanarya Adaları, İspanya’ya bağlı bir ada takımıdır. Atlas Okyanusu’nda, Fas’ın batısında yer alan ada takımında yedi ada ve birçok küçük adacık bulunmaktadır.

Yedi adanın adları şu şekildedir:

  • Tenerife
  • Fuerteventura
  • Gran Canaria
  • Lanzarote
  • La Palma
  • Gomera
  • Hierro.

Siyasi ve idari anlamda İspanya’ya bağlı bu ada takımı, coğrafik açıdan Afrika kıtasının bir parçası gibidir. Bölgede özerk bir yönetim söz konusudur. Başkent olarak kabul edilen iki şehir vardır: Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas de Gran Canaria. Bu iki başkent aynı zamanda ada takımının da iki ili olarak bölgeyi ikiye ayırmaktadır.

Kanarya Adaları 1402 yılında Jean de Bethencourt tarafından keşfedilmiştir. Uzunca bir dönem İspanyollar ve Portekizliler arasında çekişmelere neden olan adalar, 1479 yılında yapılan Alcacova Antlaşması ile resmen İspanya’ya bağlanmıştır. Bu gelişmeye tepki verip ayaklanan yerel halk olan Guancheler İspanyollar tarafından katledilmişlerdir. Dönem dönem gelişen ayaklanmaların hepsi kanlı olmaları pahasına bastırılmışlardır.

Kanarya Adaları’nda birçok volkanik ada bulunmaktadır. Bu adaların en yüksek noktası Tenerife Adası’nda bulunan, 3718 mt yükseliğindeki Teide Tepesi’dir.

Okyanus üzerinde yer aldığından adalarda iklim yumuşak ve sabittir. Sıcaklık farkları çok fazla oluşmaz. İklim örtüsü ise değişkendir. Alçaklarda çorakçıl bitkiler, yükseklerde ise makiler yer alır.

Bölgede en önemli gelir kaynağı turizm ve tarımdır. Tarım ürünleri arasında muz, domates, tütün, turunçgiller başı çekmektedir. Turizm ise ada takımının en önemli gelir kalemlerinden biridir. Bölge yoğun şekilde turist çekmekte, bu yoğunluk tüm aylara hemen hemen eşit oranda dağılmaktadır.

Bir Cevap Yazın