Patagonya neresidir?

patagonyaŞili ve Arjantin’in güneyinde yer alan bölgeye “Patagonya” denilmektedir. Bu bölgenin kuzeyinde Arjantin sınırlarında bulunan Rio Colorado nehri ile Şili sınırlarında bulunan Bio Bio nehri bulunur. Güneyinde ise Magellan Boğazı yer almaktadır.

Patagonya adının Magellan Boğazı’nın kaşifi Ferdinand Magellan tarafından verildiği iddia edilmektedir. Ferdinand Magellan’ın, Magellan Boğazı’ndan geçerken bölgede gördüğü yerlileri yüzlerindeki boyalar ve ilginç kıyafetleri (guanako postları) nedeni ile “Patagon” adındaki canavarlara benzeterek bölgeye “Patagonların yeri” anlamında “Patagonya” adını verdiği rivayet edilir.

Patagonya nüfusu çok az olan bir bölgedir. Nüfus yoğunluğu ortalama metrekare başına iki kişidir. Kasım ve Şubat aylarında genelde turist çeken bölgede en ilgi çeken görülmeye değer yerler arasında başı çekenler; Arjantin tarafında bulunan Perito Moreno Buzulu ile Şili tarafında bulunan Torres del Paine adındaki milli parktır. Yöre halkının en önemli gelir kaynağı turizm gelirleridir. Son dönemlerde Patagonya’ya giden turist sayısında artışlar gözlemlenmektedir. Yöredeki bir diğer önemli gelir kaynağı ise daha çok Arjantin tarafında gerçekleşen koyun yetiştiriciliğidir. Ünlü markaların yün tedariki amacı ile ilgi gösterdiği yörede yün fiyatları da doğal olarak yükselmiştir.

Patagonya’nın bitki örtüsü yoğun steplerden müteşekkildir. “Pampas” adı verilen otluk stepler bölgeye hakim olan bitki örtüsüdür. İklim ise ikiye bölünmüştür. And Dağları’nın engelleme yapıyor olmasından ötürü Arjantin tarafında daha kurak bir iklim söz konusu iken, Şili tarafı daha yağışlı bir iklime sahiptir. Zira, bu tarafta bulunan Valdivia Yağmur Ormanları bölgeye çok fazla yağmur çeken önemli bir unsurdur. Patagonya oldukça rüzgarlı bir bölgedir. Şili’de bulunan buzul alanın, dünyanın, kutuplardan sonraki, en büyük buzul alanları olduğu kabul edilmektedir. Güneyde bulunan Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) bölgesinde yarı Antarktika iklimi hakimdir.

Patagonya bölgesinde en sık görülen hayvanlar guanako, nandu ve kondordur. Çok sayıda flamingo kuşu, deniz kuşu da görmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın