Londra’ya gidenler nereleri gezebilir?

londraLondra şehri hem İngiltere’de, hem de İskoçya, Galler, İngiltere ve Kuzey İrlanda’dan meydana gelen Birleşik Krallığın başkentidir. Dünyadaki en önemli şehirlerden biri olan Londra, Avrupa’da en fazla ziyaret edilen üç şehir arasındadır. Avrupa’da en fazla kültürün birlikte, üç yüzden fazla dilin konuşulduğu, aynı zamanda uluslararası turizmin kesişim noktası bir şehirdir. Dünyadaki en eski kentlerinden birisi olma özelliğine sahip olan Londra, günümüzden yaklaşık iki bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur.

Şehirdeki yaygın din Hıristiyanlık olmasına rağmen, bunun dışındaki dinlerin de olduğu görülmektedir. Dünyandaki en kalabalık hava trafiğine sahip olan şehirde, 5 adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların arasındaki Heathrow dünyada en fazla yolcu taşıyan havaalanıdır. Dünyadaki en eski metroya sahip olan Londra’da, Thames nehri şehri ikiye bölmektedir. 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası da Londra şehrinin yakınlarındadır.

Trafikte seyreden araçların direksiyonunun sağdan olduğu, şehirde metre ve gram gibi ölçülerin kullanılmaması buraya gidenlere ilginç gelebilir. Deniz ikliminin etkisinde olan şehirde, yazları serin geçmekte, kışları ise ılık bir havanın etkisi hâkim olmaktadır. Burada her mevsim yağış görebilirsiniz. Şehre gittiğinizde gezebileceğiniz, ilginizi çekecek yerler bulunmaktadır.

NATURAL HISTORY MUSEUM: Cromwell Road’da yer alan müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Müzede sergilenen eserler arasında dinozor iskeletleri, memeliler ve böceklere kadar her türden canlı örnekleri, doğayla ilgili olan her türden koleksiyon yer almaktadır. Müzeye yakın olan metro istasyonu da South Kensington istasyonudur.

VICTORIA AND ALBERT MUSEUM: Natural History’in yanında olan müze, dünyadaki sanat ve dizayn alanındaki en ünlü müzesidir. Burada mobilya, moda, resim, tekstil, fotoğrafçılık, cam eşya, mücevher, seramik ve metal alanından 3000 yıllık geçmişi olan koleksiyonlar sergilenmektedir. Bu müzeyi hafta içi her gün ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

HYDE PARK: Londra’da merkezdeki en büyük park olan Hyde Park, toplamda 350 dönüm alana kuruludur.  Parkın güney tarafında Kraliçe Victoria’nın ölmüş eşi, Prens Albert için yaptırdığı anıt yer almaktadır. Batı tarafında ise, Prenses Diana’nın boşanmasından sonra oturduğu Kensington Sarayı ile onun anısına yaptırılan şelale bulunmaktadır. Parkın içinde çeşitli konserler ile etkinlikler düzenlenir. Buraya en yakın olan metro istasyonları Knightbridge, Lancaster Gate, Hyde Park Corner ve Marble Arch istasyonlarıdır. Hyde Park’a da ücretsiz şekilde girebilirsiniz.

BUCKINGHAM PALACE: Kraliyet ailesinin şehirde resmi olarak oturduğu ev olan Buckingham Sarayı, resepsiyonlar ile seremonilerin yapıldığı yerdir. Ziyaretçiler burada Queens Galeri, Royal Mews, State Rooms’ları görebilir, aynı zamanda askerlerin nöbet değişme seremonisini de seyredebilir. Royal Mews, burada kraliyet ailesinin araçlarının ve at arabalarının korunduğu yerdir. Queens Galeri’de de, kraliyet koleksiyonları sergilenir. Buraya en yakın olan metro istasyonu ise Victoria ve Green Park’tır.

TRAFALGAR SQUARE: Burası açık hava konserleri ile kutlamaların yapıldığı Londra’nın kalbi denilebilecek bir meydandır. Yılbaşı gösterileri, mitinglerin yeri Trafalgar Square, her gün her saat burası kalabalığı ağırlayabilecek sebepler arasındadır. Meydandaki güvercinlerde ilginizi çekecek kadar güzeldir.

PALACE WESTMINSTER: Thames nehri kıyısında, içerisinde oldukça meşhur Big Ben saat kulesinin de bulunduğu, Parlamento binasının bulunduğu yerdir. Gotik tarzda yapılan saray, Westminster Köprüsü ile Thames nehrinden rahatlıkla izlenebilir. İçerisinde Avam kamarası ile Lordlar kamarasının bulunduğu sarayı parlamentonun tatil olduğu günlerde ziyaret edebilirsiniz. Burası ayrıca UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

WESTMINSTER ABBEY: Kraliyet ailesinde düzenlenen taç giyme törenleri ile defin törenlerinin yapıldığı binanın içinde aynı zamanda, oldukça fazla sayıda ünlü İngiliz’e ait olan anıt ve mezarlar bulunmaktadır. Burası UNESCO’nun dünya mirasları içinde yer almaktadır. Bina hafta arası her gün ziyaretçilere açıktır. Ayrıca binaya en yakın olan metro istasyonu ise Westminster’dır.

LONDON EYE: Thames nehrinin kıyısındaki, Westminster sarayının karşısında olan ve dev bir dolaba benzer gözlem tekerleğidir. Tekerleğin tam dönüşü 20 dakikada tamamlanmaktadır. Dönüş yaptığı sırada oluşan manzara oldukça güzeldir.

BRITISH MUSEUM. British Museum, genellikle arkeolojik eserlerin sergilenmiş olduğu bir müzedir. Giriş buraya da ücretsizdir. Müzede dünyadaki çoğu medeniyete ait eserler sergilenmektedir.

ST PAUL KATEDRALİ: Anglikan katedrali ile Londra Piskoposluğunun merkezi olan bu bina 17. Yüzyılda yapılmıştır. Ayrıca UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir.

TOWER KÖPRÜSÜ KULE KÖPRÜSÜ: Victoria döneminden kalan güzel bir örnek olan köprü, mutlaka görülmelidir. Köprünün üstünden seyredeceğiniz manzara oldukça keyif vericidir. Ayrıca köprünün tarihini anlatan fotoğraf sergisi de gezilebilir.

GREENWICH: Londra’nın güneydoğusunda bulunan, 0 derece meridyenin geçtiği ve İngiltere’deki 2. en büyük gözlemevidir. Turistik bir bölge olan Greenwich’te, İngiltere’deki en büyük eniz müzesi yer almaktadır.

MADAM TUSSAUD’S MÜZESİ VE GÖKEVİ: Bütün dünya liderleri, sanatçıları ve sporcularının balmumu heykellerinin yer aldığı bir müzedir. Müzede Atatürk’ün balmumu heykelini de görebilirsiniz. Müze yanındaki Gökevi, yıldızlar, güneş sistemi ve gökyüzünün keşfine yardımcı olmaktadır.

HARRODS: Buraya en yakın metro istasyonu Knightsbridge ile kolayca ulaşabilirsiniz. Burası şehirdeki en popüler ve pahalı alışveriş merkezidir.

WEMBLEY PARK: Londra’da kuzeybatıda, ünlü Wembley Stadyumunun bulunduğu yerdir. Merak ediyorsanız burasını görmelisiniz.

WİMBLEDON: Londra’da güneyde, dünyadaki önemli tenis turnuvaları arasında olan Wimbledon tenis turnuvasının düzenlendiği bir yerdir.

NATIONAL GALLERY: Londra şehrinin 13.yüzyıldan başlayarak, günümüze kadar yaklaşık 2200 adet tablonun kronolojik sıraya göre sergilenmiş olduğu en önemli müzesidir.

COVENT GARDEN: Burada türlü akrobasi gösterilerinin yapıldığı, enstrümanların çalındığı, palyaçoların olduğu bir yerdir. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yerdir.

OXFORD STREET: Oxford Street, dünyadaki bilinen markalarının bulunacağı, en ünlü alışveriş caddelerinden biridir. Bu caddede yoğun kalabalık ve trafik her zaman vardır.

KING’S CROSS: Londra şehrinden tüm dünyaya giden trenlerin olduğu merkez bir terminaldir.

Bir Cevap Yazın