Kas yapan yiyecekler nelerdir?

Günümüzde çoğu insan vücut geliştirme sporu ile ilgileniyor. Böylece hem daha sağlıklı olmayı, hem de daha estetik bir vücuda sahip olmayı hedefliyorlar. Bunu yapmak içinde vücutlarında olan yağ oranını azaltmaya kas kütlesini arttırmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden de çeşitli antrenman programları vardır. Ancak unutulmaması gereken unsur, kas kütlesini arttırmak için yapılan egzersizlerin yanında tüketilen besinlerin de oldukça önemli olduğudur. Aksi halde istenen seviyelerde gelişme sağlanamaz ve boş yere zaman harcanmış olursunuz. Bu nedenle de kas yapmaya yardımcı olacak besinler çok iyi bilinmeli ve daha çok egzersizlerden sonra olmak üzere düzenli şekilde tüketilmelidir.

Kas yapmaya yardımcı olan besinler yiyecekler nelerdir?

Kas kütlesini arttırmayı isteyen kişilere ilk tavsiye olarak yumurta gösterilir. Yapısında olan besleyiciliği sağlayan vitamin ve minerallerin dışında yumurta vücut için oldukça iyi bir protein kaynağıdır. Bir orta boy yumurta da ortalama olarak 7 gram kadar kaliteli protein bulunur. Daha çok vücut geliştirme ile ilgilenen kişilere sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeleri tavsiye edilen önemli bir durumdur.

Kişilerin özellikle antrenman sonrasında tavuk, balık ya da kırmızı et tüketmesi gerekir. Çünkü egzersizler sırsında kaslar çok yıpranacağı için tekrar onarılması gerekir. Bunun sağlanması için yüksek miktarda aminoasit içeren besinlere ihtiyaç vardır. Ancak kırmızı et vücutta kolesterol seviyesini beyaz ete göre daha fazla arttırdığı için, beyaz et daha fazla tercih edilir.

Toplum içinde yaygın olarak tüketilmese de, soya kas yapmak için sizlere yardımcı olan çok iyi bitkisel tercihtir. Bunun nedeni soyanın insanlara sağladığı vitamin ve minerallerin yanı sıra, vücut için çok iyi bir aminoasit kaynağı olmasındandır.

Az yağlı olan ya da yağsız olmak koşuluyla süt ya da sütten elde edilecek ürünler de kas yapmaya yardımcı olur. Bunun için daha çok süzme peynir az kalori içerdiği için, sporculara tavsiye edilen bir yiyecektir.

Badem de kas yapmaya destek olan iyi bir besindir. Yapısında olan magnezyum minerali ile yüksek oranda protein barındırması bunda etkendir. Burada unutmamanız gereken magnezyumun enerji üretimi ve protein sentezi içinde gerekli bir mineral olduğudur.

Bunların dışında yulaf, muz, ıspanak, yeşil çay, brokoli, bakliyatlar, kivi ve tahin gibi yiyecekler de kasların gelişmesine katkı sağlar.

Bir Cevap Yazın