Şarapla birlikte hangi peynirleri tercih etmelisiniz?

şarapRomantik yemeklerde çoğu insanının tercihi olan şarap, peynirle mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Yeme içme konusunda her zaman birbirine yakıştırılan bazı besinler vardır. Bu ikililerden bir tanesi de şarap ve peynirdir. Peynir ile şarap üretimde tam lezzetine ulaşması için bekletilmekte ve her ikisi de fermantasyon işleminden geçmektedir. Peynirin ve şaraptaki aroma birbiriyle dengeli olduğunda, harika bir ikili oluştururlar. Bu nedenle, peynirin seçimi kırmızı ve beyaz şaraba göre farklılık gösterir. Kırmızı şarapla genellikle sert, keskin ve tatlı peynirlerin eşlik etmesi uygun görülür. Kırmızı şarapla birlikte içilmesi tercih edilen peynirleri denemeli ve herkes damak tadına en uygun peyniri bulmalıdır. Bu sayede şarap ve peynirle birlikte keyifli bir yemek zamanı geçirebilirsiniz. Bu peynirleri birlikte değerlendirelim.

Gravyer Peyniri: İsviçre kökenli olan bu lezzetli peynir yani Gravyer peyniri, adını da bir İsveç kasabasından almış. İnek sütüyle üretilen Gravyer peyniri Birinci Dünya Savaşı sırasında kültürel etkileşim nedeniyle Kars’ta da üretilmeye başlamıştır. Gravyer peynirinde dikkat edilmesi gereken, peynirin içinde olan delikler fazla sayıda ve küçük olursa, bu etken peynirin kalitesiz olduğuna işarettir. Yapılışı oldukça uzun zaman alan Gravyer peynirini kırmızı şarapla çok iyi bir uyum içinde tüketebilirsiniz.

Parmesan Peyniri: İtalya’nın kuzeyinde bulunan Parma kentinde üretilen, lezzeti ile tüm dünyaya yayılan bir peynirdir. Parmesan peyniri çok sert ve tat olarak da oldukça keskindir. Peynirin bekletme süresi en az 12 ay, en fazla 36 ay olur. Parmesan peyniri içeriği fosfor ve kalsiyum açısından çok zengindir. Şarabın yanında dilimlenerek servis edilebileceği gibi, yemeklerde ve salatanın üstüne rendelenerek de servis edebilirsiniz.

Eski Kaşar Peyniri: Keçi, koyun ya da inek sütünden üretimi yapılan kaşar peyniri, buzhanede ortalama altı ay bekletilir ve ardından eski kaşar formuna gelir ve yoğun tadı kırmızı şarapla uyum içinde tüketimde tercih edilebilir.

Otlu Peynir: Van ilimize has olan otlu peynir genellikle ilkbaharda koyun sütünden üretilmekte, içine bazen keçi ya da inek sütü de ilave edilmektedir. Ayrıca peynirin içine değişik otlar ve sarımsak da ilave edilir.  Besleyicilik açısından ön plana çıkan otlu peynir, yöre halkı tarafından zorlu kış şartlarında hastalıkların tedavisinde kullanıldığına dair rivayetler de bulunmaktadır. Bu peyniri de şarapla birlikte tüketebilirsiniz.

Çedar Peyniri: Kırmızı şarapla birlikte tüketilebilecek diğer bir peynir türü de Çedar peyniridir. Özellikle kırmızı şarap aromasıyla olan uyumu açısından, daha keskin tadı olanları tercih etmelisiniz. Adını İngiltere’nin Cheddar kasabasından almış olan bu peynir, İngiltere’de en ünlü peynirdir. Genellikle inek sütünden yapılır. Tadı biraz ekşi olur ve sert bir peynirdir. Doğru lezzetini bulması için peynirin en az bir yıl dinlendirilmesi gerekir. Kımızı şarapla birlikte çedar peyniri tercih ederseniz, oldukça hoşunuza gidecektir.

Bir Cevap Yazın