Los Angeles giderseniz nereleri gezebilirsiniz?

los angelesLos Angeles Kaliforniya eyaletinin en kalabalık olan, ülkede New York’tan sonra ikinci en kalabalık şehridir. Kelime anlamı Melekler Şehri olan şehir, Güney Kaliforniya’dan Pasifik Okyanusuna kadar bölgede yer almaktadır. Bölgenin tarihi MÖ 5000 yıllarına kadar iner. 18. yüzyılda yerleşimin tam olarak başladığı bu şehirde, depremler gibi pek çok facia yaşandıysa da, kendisini kısa sürede geliştirmiştir. New York’tan sonra Amerika’nın en bilinen şehridir. Burada petrol yataklarının keşfedilmesi, altın madenlerinin olması ve doğal güzellikleri nedeniyle, ilgi çeken bir şehirdir. 1920’li yıllarda sanat ve eğlence sektöründeki değişimler, şehri dünya çapında tanıtmıştır. Şehirde halk oldukça konforlu ve rahat bir yaşam sürmekte, hayat standartı yüksek seviyede yaşamaktadır. Disneyland’ın bulunduğu bu şehir çehresini daha güzel hale getirmiştir.

Amerika’nın diğer bölgelerine göre daha sıcak bir iklimin hüküm sürdüğü bu şehirde, yaz aylarında gönlünüzce tatil yapabilirsiniz. Ayrıca tatile gitmek için yıl boyu tercihinizi kullanabilirsiniz. Turistler için oldukça güvenli bir tatil yeri olan Los Angeles, dünyada bulunan sinema, film ve eğlence merkezi olarak tanımlanabilir. Spor ve kültürel aktivitelerle şehirde sizi meşgul edecek uğraşlar edinebilirsiniz. Ayrıca bu şehirde, yeme içme konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde çok kültürlü bir yaşam olduğu için, size sunulacak tercihlerde fazladır. Bu şehirde sıkılmadan gezebileceğiniz, tatilinizi dolu dolu geçirebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

HOLLYWOOD: Burası tam sinemanın merkezi denilebilecek bir bölgedir. Şehrin kuzeybatısında bulunmaktadır. Herkesin bildiği Lee Dağlarına yazılı 110 metre uzunluğunda olan HOLLYWOOD yazısı,  tüm dünyaya burasını anlatır. Hollywood’a giderek çeşitli film stüdyolarını gezebilirsiniz. İçinde bulunan dev stüdyoları, sanatçıların kaldığı evleri, prop house denen, filmlerde kullanılan eşyaların olduğu depoları,  eğlence parkını gezebilir, alışveriş yapıp, yemek yenilen City Walk bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

HOLLYWOOD BULVARI: Hollywood’da olan en ünlü mekân Hollywood Bulvarı (Walk of Fame), burada ünlülerin, sinema ve dizi oyuncularının isimlerinin olduğu yürüyüş yolu olarak tanınır. Şöhret Yolu olarak ta bilinen bulvar 1958’de yapılmış. 1978’de belediye burayı tarihi eser kapsamında korunmasına karar vermiştir. Bulvarda her ay yapılan törenle yeni bronz, pembe yıldız ilave edilmektedir. Buraya eklenen yıldızların arasında hikâyesi en ilginç olanı, ünlü boksör Muhammed Ali’nin yıldızıdır. Peygamberimizin adını taşıdığı için, bunu ayaklar altına aldırmam şeklinde diretince, boksörün yıldızı Kodak Theatre’nin duvarına asılmıştır.

Bulvarda pek çok ünlü mekân bulunmaktadır. Bunların arasında Uzak Doğu’yu yansıtan havasıyla Chinese Theatre, çok sayıda ünlü filmin gala gösterilerine ev sahipliği yapmış, çok sayıda ünlüyü ağırlamıştır. Eğer böyle özel yerde film seyretmeyi isterseniz, buraya uğramalısınız. Kodak Theatre  Oscar törenlerine ev sahipliği yapmış bir yerdir. Ziyaretçilerine açık olan Kodak Theatre da sizlerde ünlülerin oturduğu koltuklarda oturun ve burada hayal dünyanızı harekete geçirin. Madame Tussauds ise ünlülerden oluşan kişilerin balmumu heykellerinin sergilendiği bir müzedir. The Guinnes World of Records Museum ise, Guinness rekorlar kitabına giren tüm rekorların sanal olarak görülebileceği bir müzedir.

DİSNEYLAND: Los Angeles’a giderseniz mutlaka Disneyland ziyaretinizi olsun. 1955 senesinde Walt Disney’in kurduğu Disneyland, dünyada bulunan diğer emsallerin arasında en eski olanıdır. Küçük, büyük olan herkesin gözdesi olan yer, eğlencenin doruk noktasını yaşayabileceğiniz bir yer.  

BEVERLY HİLLS: Burası şıklığın mekândır. Yüksek çitlerle çevrilmiş muhteşem evlerin, bahçeleri ve arabaların olduğu oldukça ihtişamlı bir yerdir. Caddelerden her birinde, değişik ağaç türlerinin olduğu özel bir yerdir. Burada yaya olarak dolaşabilirsiniz. Eğer bir aracı tercih ederseniz sadece caddelerde gezebilirsiniz, ancak park etmeniz yasaktır. Buraya giderseniz ünlülerin evlerini gösteren, bir Star Maps edinmelisiniz. Bu sayede önünden geçtiğiniz evin kime ait olduğunu bilir, gezintiden daha fazla keyif alırsınız.

MALİBU: Burası herkesin tanıdığı çok sayıda ünlünün evinin olduğu bir yerdir. Üstelik şehrin en güzel plajlarına sahiptir. Evler okyanusun hemen kenarına inşa edilmiştir. Çünkü burasının güzelliğinden daha iyi faydalanmayı terci etmişler. Bölge adeta ünlülerin buluşma yeridir. Sörfçülerin akın ettiği bu plajı, görmeden ayrılmayın deriz.

SANTA MONİCA PLAJI: Geniş yürüme parkurları, iskelesi, serin ve temiz havasıyla şehirdeki ilgi çeken yerlerinden birisidir. Şehirde gezen turistlerin çok fazla ilgi gösterdiği burasının kalabalığından belli olur.

VENİCE PLAJI: Şehirdeki güzel denilecek plajlarından biridir. Açık alanda kurulmuş spor tesisleri ile ilgi çeken bölge, özellikle paten yapanların istilasına uğrar. Buradaki küçük tezgâhlarda hediyelikler satan esnaflarda unutamayacağınız etkinlikler arasındadır.

PALOS VERDES: Eğer manzara keyfini seviyorsanız, burasını beğeneceksiniz. Long Beach ile Redondo plajının arasındaki Pasifik Okyanusunun o güzel manzarası ve bir fincan kahve hoşunuza gidecektir.

LONG BEACH PLAJI: Burada demirleyen Queen Marry eski bir turist gemisidir. Ancak şimdilerde otel olarak kullanılmaktadır. İçindeki lokantalar, alışveriş merkezleri ve konferans salonları ilginizi çekecektir. Bazıları geminin hayaletli olduğu söylediğinden, her akşam gemide hayalet turları da düzenlenir. Shoreline Village denen bölgede denizin içindeki deniz feneri ve akvaryum herkesi şaşırtmaktadır. Akvaryumun içindeki köpekbalıklarını izler, lokantalarında güzel bir yemek yeme şansı yakalarsınız.

BALBAO ADASI: Newport plajının yakınındaki ada aslında karaya bağlıdır. Adanın etrafında yürüyüş yapabilir, güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

SUNSET CADDESİ: Beverly Hills’ten sonra uğrayacağınız yer Sunset Caddesi olsun. Barları, kafeleri ve restoranlarıyla burası şehrin manzarasıyla bütünleşmektedir.

DOWNTOWN: Burası gökdelenlerin yeri olarak bilinmektedir. İşyerlerinin bulunduğu yer hafta içi yoğun,  hafta sonları ise sakin olur. Bölgedeki Staples Center NBA maçlarına ev sahipliği yapar. Merakınız varsa, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

EXPOSİTİON PARK: Burası daha çok müzelerin olduğu bir parktır. Natural History Müzeum ve California Science Center ilgi çeken müzelerdir.

CATALİNA ADASI: Şehirden kalkan feribot seferleriyle ulaşılacak adada konaklama imkânına sahipsiniz. Adada hem denize girebilir, hem de gol arabalarıyla adada tur yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın