Eşyalardaki etiket izleri nasıl çıkar?

etiketHerkesin zaman zaman zorlandığı sorunlardan bir tanesi de eşyaların üzerinde kalan etiket izlerinin güzel bir şekilde temizlemektir. Bu etiketler yapıştıkları yerde ne kadar uzun süre kaldıysa, izleri de o kadar kalıcı olur. Bu nedenle çıkartılmaya çalışıldığı zaman iz ve lekeler kalır. Bu durum eşyaların üstünde kötü bir görünüm oluşmasına neden olur. Buna engel olmak içinde etiket izlerinin nasıl çıkaracağını çok iyi bilmelisiniz. Bunun hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, etiket izleri temizlenirken etiketin olduğu yüzeylerin türüne göre karşı farklı yöntemler izlemeniz gerekir.

Eşyaların üzerinde etiket izleri nasıl çıkartılır?

Mutfak eşyaları üstünde etiket varsa bunları çıkarabilmek için önce etiketlerin üstüne sıvıyağ ya da zeytinyağı sürerek bekletmelisiniz. Daha sonra etiket yumuşar ve siz kolayca bunu çıkarabilirsiniz. Bu yöntemle kalan iz minimum seviyeye düşürülür. Eğer eşyanın üzerinde hala kâğıt kalıntıları varsa bunu buzla dondurarak çıkartın. Eğer yine etiketin yapışkanlı kısmından izler kaldıysa sıcak suyla bunları çıkarabilirsiniz. Başka bir yöntem ise etiketli olan bölgeyi kolonyalı pamukla temizlemektir. Ancak bu yöntem renkli ve el yapımı olan eşyalara zarar verir. Bu nedenle ilk yöntemi tercih etmelisiniz. Kolonya özellikle camdan yapılan eşyalarda daha iyi sonuç verir.

Laptoplarınızın üstünde kalan etiketleri temizleyebilmek için ekran temizleme solüsyonlarının kullanılması tavsiye edilir. Mikro fiber beze sıktığınız solüsyon ile etiketler iz kalmadan temizlenebilir.

Beyaz eşyaların üstünde kalan etiketleri iz bırakmadan çıkarmak için ilk önce etiketler ıslak bir bez ile silinmelidir. Daha sonra saç kurutma makinesi kullanarak etiketin yumuşaması sağlayın. Yumuşama gerçekleştikten sonra boyaya zarar vermeden etiketi kazıyın. Bu işlemi yaparken belli aralıklarla ısıtma işlemini yinelemeniz gerekir. Çünkü etiketlerin yüzeyleri büyük olabilir.

Dolap ya da kapı üstünde olan etiketleri temizleyebilmek için önce saç kurutma makinesi ile etiketleri ısıtın. Böyle ısıtıldığında etiketler daha kolay çıkarılır. Bundan sonra tırnakla ya da kesici bir aletle etiketleri kazıyın. Sonra sıcak suya batırılan bir bez yardımıyla kalan kalıntıları silin. Başka bir yöntem olarak silgi kullanabilirsiniz. Her zaman kullanılan beyaz bir silgi ile etiketleri silerseniz bir süre sonra etiketlerin çıktığını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın