Istakoz salatası nasıl yapılır?

ıstakozIstakoz kalın kabuklu ve besin değeri oldukça yüksek olan bir deniz ürünüdür. Istakoz yaklaşık olarak 1-2 kilo olsa da, bazıları 40-45 kiloya kadar çıkabilir. Kalın kabuklu olan ve farklı bir yapısı olduğu için evde ıstakoz yapımı oldukça zordur. Bunu sade olarak yiyebileceğiniz gibi, çeşitli yiyeceklerle birlikte servis yapabilirsiniz. Ayrıca ıstakozla yapılan salata da oldukça fazla sevilir. Istakoz salatasını hazırlamak çok ta zor olmaz. Dilerseniz bunu birlikte hazırlayalım.

Salatanın yapımına başlamadan önce sizlere bu konuda küçük bir hatırlatma yapalım. Istakozu canlı olarak aldı iseniz ani şekilde ölüm gerekir. Çünkü ıstakoz öleceğini anlarsa ve o sırada ölmezse çıkardığı bir salgıyla zehirleme etkisi gösterebilir. Ayrıca sıcak suya duyarlı olurlar. Bu yüzden kaynar suya ıstakozun tüm yüzeyini daldırarak, ölümünü gerçekleştirin. Aslında bunun en güvenli yolu ölü olarak satılan ıstakozlardan satın almalısınız.

Istakoz salatası için gerekli olan malzemeler

  • 1 adet ıstakoz
  • Tabasco sosu
  • 3 adet haşlanmış katı yumurta
  • 2 adet soğan
  • Yeşillikler (Bunlar damak tadınıza göre değişebilir. Marul, maydanoz, roka gibi)
  • 2 yemek kaşığı dereotu
  • 2 adet limon
  • 4 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Istakoz salatası yapımı

Istakoz salatasının yapımına önce ıstakozu hazırlamakla başlayalım. Eğer bütün olarak ıstakoz satın alındıysa ıstakozu su dolu tencerenin içinde yarım saate yakın haşlayın. Haşlamadan sonra ilk önce kıskaçlarını kırarak etlerini çıkarın. Bunlar ıstakozun en sert yerleridir. Bunların haşlanır haşlanmaz yumuşakken kırılması gerekmektedir. Bunları bir pense yardımıyla kırabilirsiniz.

Kıskaçlarını kırdıktan sonra, ıstakozun vücudu sırtla kuyruk kısmının birleşim yerinden ikiye ayrılmalıdır. Bu sırada yumuşak olacağı için kolay ayrılır. Tüm etlerini çıkarın ve bunları tabağa dizin. Daha sonra yumurtaları soyun ve doğrayın. Soğanları da soyarak halka şeklinde ince ince doğrayın.

Yeşillikleri ise biraz irice doğrayın. İsterseniz bunları elinizle bile parçalayabilirsiniz. Böyle daha lezzetli olur. Marulları altlık için kullanacaksanız. Bunları servis kasesinin içinde yerleştirin. Daha sonra üstüne ıstakozları, yumurta ve soğanı güzelce yerleştirin.

Ayrı bir kabın içinde limon suyunu, zeytinyağı, tabasco sosunu, sarımsak, tuz ve karabiberi iyice karıştırarak salata sosu gibi çırpın. Daha sonra bu sosu servis kasesinin içine boşaltın. Eğer ıstakozu temizlenmiş alırsanız, salatayı daha kolay yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın