6. his nedir?

6. his en basit tanımla, kişinin olacak olayları tamamen doğal bir güdü ile önceden bilmesidir. Dokunma, görme, işitme, tat alma ve koklama olarak tanımlanan 5 duyudan tamamen farklı olarak gerçekleşen bu durum, bilimsel olarak kanıtlanamayan bir “fenomendir”. Birçok bilimadamı bu nedenle 6. his ile ilgili tüm durumları “gerçek dışı” olarak kabul eder. 5 duyu organı aracılığı ile evrenin algılanmasını bilimsel bir gerçek olarak kabul eden bilimadamları, her insanda var olduğu “iddia” edilen 6. hissin varlığını doğrudan reddeder. Bazı durumlarda “içine doğma” olarak da adlandırılan 6. his, kişinin kendisinin de nasıl gerçekleştiğini bilmediği bir şekilde olacak kötü ya da iyi bir olayı önceden bilmesidir.

6. his aracılığı ile kötü olayların gerçekleşeceğinin bilinmesi, çoğu insanın hayatı boyunca birkaç defa yaşadığı bir deneyimdir. Bazen kişi etrafındakilere “içimde kötü bir his var” şeklinde şeyler söyleyerek, kötü bir şey olacağından korktuğunu belirtir. Kişi tam olarak gelecekte hangi olayın ne şekilde gelişeceğini bilmese de, gerçekten de kısa süre zarfında kötü bir olay olur veya gerçekleşen bir olayın haberi gelir. Bu tür “içine doğma” durumlarında kişi hislerini tam olarak yorumlayamasa da, yine de yakın gelecekte kötü olayların gerçekleşeceğini hisseder ki bu duygu da “6. his” olarak adlandırılır.

Psişik bir yetenek olarak da yorumlanan 6. hissin bazı insanlar tarafından bilinçli bir şekilde kullanılabildiği de düşünülmektedir. Çeşitli yoğunlaşma yöntemleri kullanarak geleceği görsel bir şekilde algılayabilen bu kişilerin 6. hislerini tıpkı diğer beş duyu organı gibi kullanabildiği iddia edilmektedir. Medyum olduğunu iddia eden bu kişiler, 6. hislerini kullanarak geleceğe dair bir takım sembolleri, nesneleri, olayları veya insanları görebildiğini söylemektedir. Her ne kadar 6. his kavramını modern bilim şiddetle reddetse de, her insanın rüya görürken bu tip deneyimler yaşadığı da bir gerçektir.

İnsanlar çok nadir olsa da sezgisel rüyalar aracılığı ile geçmişte kaybettiği insanları görebildiği gibi, gelecekte gerçekleşen bir takım olaylar hakkında da net bir bilgi edinebilir. Bazı insanlar birkaç gün sonra gerçekleşecek bir olayı benzer şekilde rüyalarında görür ve bu olay gerçekleştiğinde durumu büyük şaşkınlıkla karşılar. Ayrıca insan bazen de yakın gelecekte yaşamını yitirecek insanları rüyalarında farklı şekillerde görür ve bu durumu ancak gördüğü kişi öldüğünde yorumlayabilir. Bu nedenle 6. hissin her insanda var olan bir önsezi olduğu ancak insanların gerek deneyimler gerekse de rüyalar aracılığı ile tecrübe ettikleri olayları nasıl yorumlayacaklarını bilmedikleri söylenir.

Bir Cevap Yazın