Arılar neden vızıldar?

Arılar, iletişim kurmak için ses çıkarırlar. Arıların 10 farklı ses çıkardığı, bilim adamları tarafından tespit edilmiştir. En belirgin duymuş olduğumuz vızıldama, hem kovanı yabancı güçlerden korumak için caydırıcı olan ( 500 vuruş/sn ) ve kovanı soğutmak için yelpazelenerek ( 250 vuruş /sn ) olandır.

Arılarda, Kraliçe arılar en farklı ve güçlü sesleri çıkarırlar. Özellikle, yumurtladığı dönemlerde yüksek tondan sesler çıkarırlar. Bunun nedeni, kendine rakip olan diğer dişi arıları kovanda tespit edip, öldürmek ve işçi arılardan yumurtaları korumaları için, yardım etmelerini istemeleridir. Arılar, dünyanın en gelişmiş hayvanlarındandır ve karmaşık bir düzenleri vardır. Bacaklarını birbirine sürterek oluşturdukları titreşimler sayesinde, ses mesajları iletmektedirler. Son yıllarda, bilim adamlarının arı antenleri üzerinde yaptıkları araştırmalarda, koklama eylemini yapmak kadar, duymayı sağlayan kulak çeperleri olduğu da fark edilmiştir. Yani arıların antenleri, aslında kulakları olabilir. Karanlık bir kovanın içinde, işçi arıların antenleri ile diğer arıların göğüslerine dokunması, hareketini belki açıklamaktadır. Bal özü olan çiçek bilgilerini, belki de yıllardır diğer arılardan dinliyorlardır. Ama ne yazık ki, halen kesinleşmiş bir veri elimizde yoktur. Bilim adamları, arıların başlarında bulunan solunum deliklerinin, aynı zamanda ses de çıkarabildiği düşüncesi içindeydi, fakat California Üniversitesinde, solunum delikleri kapatılarak bu tez çürütüldü. Çünkü delikler kapalı olduğu halde, arılar halen vızıldamaya devam ediyordu. Amerikalı araştırmacıların yaptığı bir diğer araştırmada, yaşlı arıların kovanlarda sosyal olmalarının nedeni, beyinlerindeki moleküler yapının değişmesi ile sağlanmaktadır. Araştırmaya göre, arıların yuvada kaldıkları zamanda beyinlerinin aktif olduğu, kovandan ayrıldıktan sonra kanatlarının zayıfladığı, tüylerinin döküldüğü ve beyin faaliyetlerinin yavaşladığı anlaşılmıştır.

Arılar, dünyanın en özel hayvanlarıdır. Onlarla ilgili çok şey bilmiyoruz, ama ürettikleri balın bizlere çok faydası olduğunu, yüzyıllardır çok iyi biliyoruz. Belki onlarla ilgili bilgileri öğrendiğimizde, hayranlığımız çok daha fazla artacaktır.

Bir Cevap Yazın