Singapur’da nereleri gezebilirsiniz?

singapurSingapur, Ekvator’un kuzeyinde yer alan, Hint okyanusu ve Malay Yarımadasının güney tarafında bulunan, Güneydoğu Asya’daki en küçük ada devletidir. Tarihte bilinen adı, deniz şehri anlamında olan Temasek olan Singapur’daki ilk yaşayan insanların Çinliler ve Malaylılar olduğu bilinmektedir. Geçmişte uzun dönem İngilizlerin himayesinde olan bu ada, 1965 senesinde ise bağımsız ada devleti olarak yoluna devam etmiştir. Singapur halen ada devleti olmasına rağmen, bünyesinde irili ufaklı 63 tane adaya sahip, dünyada bulunan sayılı şehir devletlerinin içindedir.

Genel olarak tropikal bir iklimin hüküm süren adada, yaz aylarında sıcaklık ve nem oldukça yüksek seviyeye ulaşır. Adada doğu batıya göre, daha soğuk ve kurak bir iklim özelliğine sahiptir. Yağışların oldukça etkili olduğu bölgede yükselti ise, kıyı kesimlerde alçak, orta kesimlerde ise tatlı bir meyil biçiminde yükselen bir eğim göstermektedir. Adanın en yüksek bölgesi denizden 177 metre yükseklikte olan Timah dağıdır. Ülkedeki farklı kültürlerin etkisi, din ve dil farklılığına neden olduğu için, hükümet adada Malay dilini milli dil olarak kabul edilmiştir. Adadaki resmi dil ise, İngilizce, Mandarin ve Tamil olarak uygun görülmüştür. Farklı kültürlerin yaşam sürdüğü adada, aynı bölgede kiliseleri, tapınak, cami ve katedralleri bir arada görmek mümkündür.

Dünyadaki en büyük akvaryum balığı ihracatçısı olan Singapur’da, bütün akvaryum balık çeşitlerini bir arada görebilirsiniz.

Singapur adeta bir kurallar ülkesidir. Burası dünyadaki en temiz ülkelerden biri kabul edilir. Temizlik ile düzen ülkeye ilk girişinizden itibaren gözünüze çarpacak olan ilk detay olacaktır. Ülkedeki kurallara uymamanın sonucu önce para cezası olarak, tekrarı halinde kamu hizmetlerinde görev alma cezası olarak uygulanır. Burada yere çöp atmak, çiçekleri kopartmak, sakız çiğnemek bile yasaklar arasındadır. Buraya gideceklerin de ülkedeki kurallara uyması konusunda dikkat etmesi gerekir. Sizler için adada gezebileceğiniz yerleri araştırdık.

ORCHARD CADDESİ: Burası Singapur nehrinin kuzeyindeki, ülkedeki en önemli alışveriş merkezi olarak bilinir. Özellikle yılbaşı süslemeleriyle ün yapmış bir caddedir. Aynı zamanda Singapur ulusal müzesi ile sanat müzesini de burada gezmenizi tavsiye ederiz.

ULUSAL ORKİDE BAHÇESİ: Orkideler Singapur ülkesinde adeta maskot olmuş durumdadır. Ulusal orkide bahçesinde binlerce tür orkideyi bir arada bulabilirsiniz. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük orkide bahçesi özelliğine de sahiptir.

ASLAN HEYKELİ: Singapur nehrinin kıyısında olan Merlion adlı aslan heykeli ülkedeki bir diğer maskottur. Heykel alt tarafı denizatı biçiminde, üst tarafı aslan biçiminde olan oldukça ilginç tasviriyle ün yapmıştır.

SENTOZA ADASI: Geçmişte cüzzamlı hastaların bu adaya terk edilmesi nedeniyle, aynı zamanda ölüm adası olarak tanınmış olan bu adanın ulaşımı genellikle teleferik ile sağlanır. Güzel manzaranın eşliğinde yapılan yolculukla, dünyadaki en ünlü eğlence parkı olan Sentoza’ya ulaşacaksınız. İçinde Asya’daki en büyük tüp akvaryumu ve mumya müzesi olan adada, oldukça güzel ışık ve ses gösterileri yapılmaktadır.

ÇİN MAHALLESİ (CHINA TOWN): Burayı Singapur’un geçmişini merak edenlerin görmesini tavsiye ederiz.

ARAP MAHALLESİ: Singapur’daki en büyük cami olan beş bin kişi kapasiteli Sultan Camisi burada bulunur. Bu bölgede İslam ve Arap kültürü ile yemeklerini rahatlıkla görme olanağına sahipsiniz.

SINGAPUR HAYVANAT BAHÇESİ (NIGHT SAFARI): Burası geceleri gezmek için tasarlanmıştır. Dünyadaki ilk vahşi yaşam parkı özelliğindedir. Kırk hektarlık alanı ile hayvanat bahçesinde vahşi doğa platformu bile yapılmıştır.

JURONG KUŞ PARKI: Çok fazla ziyaretçisi olan park, ziyaretçilerine binlerce kuş türünü ve barınaklarını görme şansınız bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük kuş parkı olan burada 380 kuş türü bulunmaktadır.

DENİZALTI DÜNYASI: Burası dünyadaki Asya’nın en iyi akvaryumu olarak bilinir. İçini yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz akvaryumda, deniz içindeki tropik canlı türlerini görebilme şansına sahipsiniz. Akvaryumun içine kurulmuş tünelin içinden yürüdüğünüzde, çevrenizdeki deniz canlıları sizleri heyecanlandırabilir. Burada düzenlenen turlarla, aynı zamanda deniz canlılarının arasında yüzme olanağına sahip olabilirsiniz.

SRI MARIAMMAN TAPINAĞI: Adeta estetik harikası olan bu tapınak, China Town bölgesinde yer almaktadır. Yapının tavan süslemeleri ve heykellerini mutlaka görmeniz gerekir.

ASYA MEDENİYETLERİ MÜZESİ: Ulusal miras olarak Singapur’un incisi olarak kabul edilen bu 3 katlı müzenin girişinde 18. yüzyıldan kalma Buda heykeliyle karşılaşıyorsunuz. Asya ülkelerine ait olan yaklaşık 1600 parçalık koleksiyonun sergilendiği bu müzenin mutlaka gezilmesini tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın