İmambayıldı nasıl yapılır?

Türk mutfağının ilginç isimli bir patlıcan yemeğidir imambayıldı. Köklü bir tarihi vardır ve çoğu zaman eskiler tarafından yapılır. Peki bu imambayıldı nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Gelin hep birlikte imambayıldı tarifini öğrenelim.

imambayıldı

İMAM BAYILDI MALZEMELERİ

  • Yarım demet maydanoz
  • Bir miktar tuz
  • 3 tane domates (orta boy)
  • 4 tane kuru soğan
  • 4 tane patlıcan (karnıyarıklık)
  • 5 diş sarımsak
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Bir çay bardağı su
  • Kızartmak için yağ (ayçiçek)

Tarif: 4 adet patlıcanımızın sap kısımlarını kesiyoruz. Sonra patlıcanları karnıyarıklık şekilde soyuyoruz (alaca soyma da denir). Bir kabın içine su koyuyoruz ve tuzluyoruz. 4 adet alaca soyulmuş patlıcanı içine koyuyoruz. 15 dakika kadar bekletiyoruz (patlıcanın acısı çıksın diye). Bekledikten sonra suyu iyice süzüp patlıcanları kuru bir yere alıyoruz. Kağıt havlu veya peçeteye sarıp patlıcanlarımızı iyi bir şekilde kuruluyoruz. Kurulamaya dikkat etmezsek kızartırken yağ sıçrayacaktır. Buradan pratik bir bilgi olsun.

Bir tavaya yüzeyi kapatacak kadar ayçiçek yağımızı döküyoruz. Yağı kızdırıyoruz. Yağın kızdığını anlamak için küçük bir parça patlıcan atabilirsiniz. Alaca soyduğumuz patlıcanlarımızı kızartıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta patlıcanı zamanında çevirmeniz. Her tarafı eşit kızarmalı. Patlıcanlar kızardıktan sonra bir tepsiye alıyoruz. Bıçakla ortalarından baştan başa bir yarık oluşturuyoruz.

Soğanı piyazlık olacak şekilde kesiyoruz (yarım ay şeklinde ince ince kıyıyoruz). Tavaya zeytinyağı koyuyoruz ve soğanları bir güzel kavuruyoruz.  Bu arada istediğimiz miktarda tuzumuzu atıyoruz. Soğanların üstüne ince ince kıydığımız sarımsakları atıyoruz. Bu sırada arada sırada karıştırmakta fayda var. 3 tane domatesimizi kabuklarından ayırıyoruz ve küp küp doğruyoruz. Eğer domates sert değilse doğrama işi epey uğraştıracaktır. Domates küplerimizi de tavaya atıyoruz. Böylece imambayıldının iç harcı hazır.

Fırın tepsisinde ortasını yardığımız patlıcanların içine tavada hazırladığımız harçtan dolduruyoruz. 1 çay bardağı kadar suyumuzu tepsiye döküyoruz. 2 yemek kaşığı zeytinyağını patlıcanlarımızın üstünde bir güzel gezdiriyoruz. İmambayıldımız pişmeye hazır.

180 derecede fırınımızı ısıtıyoruz. Hazırladığımız tepsiyi fırına veriyoruz. 20 dakika kadar sonra pişip pişmediğini kontrol ediyoruz. İmambayıldımız servise hazır. İster yağıyla ister yağsız servis edebilirsiniz.

İmambayıldı tarifimiz bu şekilde. Elimizden geldiğince yemeğin nasıl yapılacağını anlattık. Hepinize şimdiden afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın