Perde seçimi nasıl yapılır?

perde-modelleriBir evi güzel gösteren unsurlardan bir tanesi de perdelerdir. Bir eve girdiğinizde gözünüze ilk çarpan materyal olmasının yanı sıra evinizdeki görüntüyü kurtarabilecek ya da daha kötü hale getirebilecek olan perdeler iyi bir seçim yapıldığı çok şık ve kullanışlı bir eşya olabilmektedir. Eğer evinizin özelliklerini ve ihtiyaçlarını tam olarak biliyorsanız seçeceğiniz perde size saray gibi bir evde oturuyor hissi de verebilir. Bu nedenle perde seçimi yaparken dikkatli karar önemlidir.

Bir ev dekorasyonun en zevkli ve en güzel parçalarından bir tanesi olan perdelerde seçim yapabilmek için öncelikle perde yerleştireceğiniz odayı gözden geçirmeniz gerekir. Eğer ev size aitse hayal gücünüzün sınırlarını istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz oda güneş alan bir odaysa hem koyu hem de açık renklerde tercih yapma imkanınız olacaktır. Ancak odanız güneş almıyor ve bu nedenle de karanlık kalıyorsa elbette seçtiğiniz perde renginde açık tonları tercih etmeniz gerekir. Açık renkler odanızın daha aydınlık olmasında size yardımcı olabilirler. Bunun yanı sıra bu perdeleri altında güneşlik olmadan kullanırsanız hem daha fazla aydınlanma hem de daha şık bir görüntü yakalama şansınız olur. Perde seçimi yaparken odanızın rengini, mobilyalarınızı ve dekorasyon düzeninizi de düşünerek bir seçim yapmanız gerekir.

Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta da elbette kumaş seçimi. Son zamanlarda iplikli perdeler çok moda. Ancak nasıl kullanacağınızı ve nasıl temizleyeceğinizi de göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Eğer kullandığınız perdeleri her hafta yıkamaya kalkarsanız elbette daha çabuk yıpranacaktır. Hele ki işlemeli perdeler seçmişseniz çok çabuk yıpranıp işlemeler zarar görecektir. Bunun için bakımını yapabileceğiniz ve size zorluk çıkarmayacak modeller hem pratik hem de daha kullanışlı bir seçim olabilir. Daha önceden pek çok kadın perdelerini yıkadıktan sonra düzgün durması için ütüleyerek kullanıyordu ama son zamanlarda ütü gerekmeyen perde modelleri bu zahmeti ortadan kaldırdı. Siz de evinizin perdeleri için model seçerken buna dikkat edebilirsiniz.

Perde seçiminde dikkat edeceğiniz noktaları sıralamak gerekirse;

  1. Seçeceğiniz perde modeli dekoratif olarak odanıza uyum sağlayabilmeli ve odanızı güzelleştirebilmelidir.
  2. Perde seçimi yaparken duvarların ve mobilyaların rengine göre kombin yapılmalı.
  3. Perdenin ne kadar kullanışlı olacağını hesaplamanız gerekli. Bunun içine bakımını da dahil edebilirsiniz.
  4. Elbette perde seçiminde en önemli noktalardan bir tanesi fiyatı. Bütçenize göre modeller seçmek dekorasyon kadar önemlidir.

Bir Cevap Yazın