Ayak ağrısı neden olur?

Ayak ağrısı birçok insanın çektiği ağrıların arasındadır. Dengemizi sağlamaya yardımcı olan, vücudumuzu gün boyu taşıyan, ayakta durmamızı sağlayan organımızın rahatsızlığı bizleri etkileyecektir. Ayak ağrıları, bütün günü ayakta geçirmekten olabileceği gibi, hastalıklardan dolayı da yaşanabilir. Ağrının sebebini bilmek tedavi yollarını da bulmamızı sağlayacaktır.

ayak ağrısı

Ayak ağrısına sebep olabilecek hastalıklar

Nasır: Uzun süre baskıya ve sürtünmeye maruz kalan ayaklar kendini korumak için, nasır oluşumlarına sebep olacaktır. Bölgede ki deri kalınlaşacak, üzerine baskı olduğunda ağrılara sebep olacaktır. Ayak parmaklarında çıkıntı olan kişilerde ve ayağı ayakkabıya sürten kişilerde yoğun olarak bu oluşumların görüldüğünü bilmekteyiz. Ayağı rahatsız etmeyen ayakkabılar giymek ağrıları azaltacaktır. Nasırların tedavisi ilaçla yapılsa da, sürtünmeye neden olan sorunların da giderilmesi gerekecektir.

Tendon, kemik ve bağların zedelenmesi: Asil tendon, bursit, stres ve topuk dikeni gibi sorunlar ayak ağrıları için bir etkendir.  Yanlış ayakkabıları tercih etmek, egzersizleri hatalı yapmak, sporlarda ki zorlanmalar, aşırı kiloların etkisiyle yaşayabileceğiniz ayak ağrılarını gidermek için, hastalıkları tedavi yoluna gitmelisiniz. Aşırı yüklenmelerin ayaklarınızda çatlaklara sebep olacağını unutmayın. Bursitlerinizi tedavi ettirin. Topuk dikeni sorununuz varsa uygun tabanlıklar kullanarak, sorunu gidermeye çalışın.

Kireçlenme (Artrit): Kemikler arasındaki kıkırdak dokunun aşınarak oluşacak kireçlenmeler, gut hastalığı sebebiyle ürik asidin artışı, romatizmal kireçlenmeler ayak ağrılarına sebep olacaktır. Her hastalığa göre uygulanacak farklı tedavi yollarını geciktirmeden uygulamalısınız.

Perifal Nöropati: Ağrıya ve uyuşmalara sebep olan hastalık, el, kol, ayak ve bacaklarda görülmektedir. Şeker hastalığının varlığı, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, beslenme hataları bu rahatsızlığa sebep olabilir.  İlaç ve fizyoterapi yöntemiyle tedavi edilen bir hastalık olduğu için ihmal edilmemelidir. Hastalığa sebep olan diğer hastalıklar da tedavi edilmelidir.

Düztabanlık: Doğuştan olabileceği gibi, ileri yaşlarda da yaşanabilecek bir sorundur. Ayaklarda daha fazla baskıya sebep olduğu için, ağrıların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Ayak kavisini düzleştirmesi hastalığın en belirgin özelliği arasında yer alır. Tabanlıklar rahatlamanızı sağlasa bile tedavi için yeterli değildir. Yapılacak cerrahi girişimlerle bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Sağlığınızı düşünerek bu sorunu ihmal etmemenizi temenni ediyoruz.

Yüksek topuklu ve dar ayakkabılar: Bayanların vazgeçmediği türde ayakkabılar da olsa, sağlığınız elvermiyorsa bu konuda fedakârlık yapmanız gerekecektir. Yüksek topuklu ayakkabıların dar ve sivri buruna sahip olması, sorunları daha da arttıracaktır. Vücutta şekil bozukluğu, diz ağrıları ve bel sorunlarına sebep olan ayakkabıları acilen terk etmelisiniz.  Yüksekliği beş santimetreyi geçmeyen ayakkabıları seçmeniz sağlıklı bir şekilde yaşamanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın