Zerdeçalın faydaları nelerdir?

zerdecal

Diğer adı hint safranı olan zerdeçal kanser düşmanı olma özelliğiyle ünlenmiş çok güçlü bir baharattır. Etken maddesi curcumindir. Bu maddenin yapılan birçok bilimsel araştırma ile alzheimer, diyabet ve kanser hastalıklarına karşı çok etkili olduğu anlaşılmıştır.

E ve C vitaminlerinden çok daha güçlü bir antioksidan kaynağı olan ve iltihapları gideren curcumin sayesinde zerdeçal, çağın hastalıklarına karşı önemli bir koruyucu durumundadır. Zerdeçal sadece korumakla kalmayıp aynı zamanda bu hastalıkların ilerleyişlerini de durdurduğu için tıbbi açıdan çok değer verilen bir gıdadır.

Yapılan çeşitli analizler zerdeçalın tümörlerin büyümesini büyük oranda durduğunu göstermiştir.

Zerdeçal; bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu dayanıklı kılar, kanserli hücrelerin üremesini yavaşlatır hatta durdurur, beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak alzheimer’a kaşı korur, mideyi kuvvetlendirir, hazımsızlık sorununu çözer, gazı giderir, eklem iltihaplarını giderir, safra kesesi hastalıklarını iyileştirir, karaciğer hasarını önler, astım, epilepsi ve sarılık hastalıklarına şifa verir, damarlarda plak birikimini önleyerek kalp sağlığını korur, kolesterolü düşürür, sigaranın zararlarından korur.

Sigara konusunda zerdeçalın etkinliğini anlamak için yapılan bir çalışmada, sigara içen iki gruptan biri günde iki defa zerdeçal tableti kullanırken diğer grup hiçbir şey kullanmamış. Çalışmanın sonunda karşılaştırmalı bir analiz yapılmış ve zerdeçal kullanan gruptakilerin idrar tahlilleri sonucunda sigara hasarını gösteren mutajen seviyelerinin önemli oranda azaldığı görülmüş. Bu nedenle özellikle sigarayı bırakamayanlara, zerdeçalı düzenli olarak kullanmaları ve bu baharatı beslenmelerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmeleri tavsiye edilmektedir.

Zerdeçal uzun süre fazla miktarda kullanılırsa midede tahrişe yol açabilir. Bu nedenle uzmanlar günde 1-3 gram arasında tüketilmesinin uygun olduğunu söylüyorlar. Hamile ve emziren kadınların da doktorlarından onay aldıktan sonra kullanmaları gerekmektedir.

Salatalara, yemeklere ekilebileceği gibi balla karıştırılarak da kullanılabilir. Sağlığına değer veren ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyen herkes farklı aromasıyla yemeklere ayrı bir lezzet katan zerdeçalı dengeli bir şekilde, düzenli tüketmeli ve onu mutfağın demirbaşı haline getirmelidir.

Bir Cevap Yazın