Yüz maskesi nasıl uygulanır?

Birçok kadının güzellikle için yaptığı yüz maskeleri, cildin daha sağlıklı olmasını sağlar ve gözeneklerin açılması ile nefes alan cildin daha güzel görünmesine yardımcı olur. Yüz maskeleri için birçok farklı tarif olmasına rağmen, uygulanan maskenin içeriği kadar doğru şekilde uygulanması da son derece önemlidir. Cilt için yararlı birçok vitaminin yer aldığı ve yoğun nemlendirici olan bir yüz maskesini, yanlış şekilde uygulayarak yararını azaltmanın ötesinde cildinize uzun vadede zarar dahi verebilirsiniz. Bazı noktalara dikkat ederek kullandığınız yüz maskesi ister kendi hazırladığınız karışımlar isterse de hazır kozmetik ürünleri olsun, çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

  • Maske uygulamadan önce cildinizi mutlaka temizleyin çünkü temizlenen cildin gözenekleri açıldığından, maske içerisindeki kimyasalların cilt tarafından emilmesi daha rahat olacaktır.
  • Cildinizi temizledikten sonra maskeyi yüzünüze sürmeden önce ılık su ile yüzünüzü birkaç defa yıkayın. Ilık su gözeneklerin genişleyerek, maskeden alacağınız verimi arttıracaktır.
  • Her yüz maskesinin yüzde kalma süresi vardır. Bu nedenle ne kadar süre boyunca yüzünüzde kalması gerektiğini bilmediğiniz maskeleri “kesinlikle” uygulamamanız gerekir. Kendi hazırladığınız tariflerin öncesinde muhakkak kullanım süresini öğrenmeye çalışın. Aksi takdirde hazırladığınız maske yarardan çok zarar getirebilir.
  • Uyguladığınız maskeyi yüzünüzden çıkartmak için musluk suyu kullanmamaya çalışın. Maskeyle elde ettiğiniz yarar, musluk suyunun içerisinde klor, kalsiyum ve magnezyum gibi ağır kimyasallar ile tamamen boşa gidebilir. Yüz maskelerini içme suyu ile çıkarmak, çok daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Maskeyi yüzünüzden çıkarttıktan sonra beklemeden mutlaka uygun bir nemlendirici uygulayın. Maskenin içerisindeki kimyasalları emen cildiniz, sürdüğünüz nemlendirici ile daha uzun süre bu kimyasalları muhafaza edecektir.
  • Maskeyi yalnızca yüzünüze değil, boyun ve gerdan bölgesine de sürmeye gayret gösterin. Böylece daha bütünleyici bir etkiye sahip olursunuz.
  • Tüm yüz maskeleri normal ve kuru ciltler için haftada bir defa, yağlı ciltler içinse haftada 2 defa uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın