Ayakkabı nasıl genişler?

Kadınlar kadar erkeklerinde son yıllarda çok fazla yaşadığı ayakkabı vurması, insanların sevdikleri ve hatırı sayılır bir ücret ödedikleri ayakkabılarını genişletme yoluna gitmelerine neden olur. Özellikle büyük şehirlerin kalabalık yaşantısı içerisinde gün boyunca uzun süre ayakta durulması, şişen ayaklar nedeni ile ayakkabı vurma şikayetlerinin en büyük nedenlerindendir. Bu nedenle işte giyilecek ayakkabıların seçiminde öncelikli tercih model ve estetik değil, ayakkabının rahatlığı olmalıdır.

Ayakkabıların genişlemesi için uygulanan en kalıcı çözümlerin başında, ayakkabı kalıpları kullanmak gelir. Ayakkabının içerisinde uygun pozisyonda yerleştirilen ayakkabı kalıbı, uzun süre boyunca ayakkabının deri ve dikiş bölgelerinin esnemesini sağlar. Ancak bu aşamada belirtilmesi gerekir ki, bu tür ayakkabı kalıbı uygulaması her ayakkabı da kullanılabilecek bir yöntem değildir. Yani satın alındıktan sonra her ayakkabının genişletilme imkanı yoktur.

Toplumumuzda birçok konuda olduğu gibi ayakkabı vurması sorununun çözümünde de, birçok yanlış ve herhangi bir işe yaramayan kulaktan dolma bilgiler mevcuttur. Ayakkabıyı derin dondurucuya koymak, içerisine sirke dökmek ya da sirkeli suya yatırmak, ayakkabının iç kısmına ıslak sünger koymak gibi birçok uygulama, sıkan ayakkabının genişlemesini sağlamamaktadır. Ayakkabı vurma nedenlerinin neredeyse tamamı, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı alınmasından kaynaklandığından, öncelikli olarak doğru şekilde ayakkabı almak gerekir. Ayakkabının burun kısmına ayağınızı tamamen yasladığınızda yani ayak baş parmağınız ayakkabının burnuna değdiğinde, ayakkabının arka kısmının topuğunuzda 3-4 mm. uzakta olması gerekir. Bu yöntem, tüm ayakkabılarda uygulanması gereken ve doğru yapıdaki ayakkabıyı seçmek için kullanılan bir uygulamadır.

Ayakkabı vurmasının nedenine göre çok basit çözümler de geliştirilebilinir. Örneğin; ayakkabının arka kısmı topuk üstünü vuruyorsa, ayakkabının arka kısmına bir destek konularak ayakkabı tabanının yükseltilmesi sağlanabilir. Böylece ayağınızın vuran bölümü ayakkabının dışına çıkacağından, vurma sorunu da engellenebilir. Ayakkabının ayaktan büyük olması nedeni ile yürürken oynayan ayağın parmak kısımlarının acıması durumunda, ayakkabının arka bölgesine bir destek konabilir. Böylece ayakkabının uzunluğu azalacağından, ayağa tam oturması ve böylece yürüme esnasında ayakkabı içindeki ayağın sabit kalması sağlanabilir. Bu tür aparatlar günümüzde rahatlıkla bulunabilen ve fiyatı çok uygun olan antibakteriyel malzemelerden üretilen ürünlerdir.

Bir Cevap Yazın