Parfüm nasıl kullanılır?

Günlük hayatın bir parçası haline gelen parfümler, kadınlar kadar erkeklerinde yaygın bir şekilde kullandığı kozmetik ürünlerden biri haline gelmiştir. Parfüm sürerek güzel bir kokuya sahip olmak, en başta tüm insanların karşı cins üzerinde daha etkili bir izlenim oluşturmak için tercih ettiği bir yöntemdir. Parfüm kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktaları gözden kaçırarak, farkında olmadan dahi elde edilmek etkiyi tam aksine bir tepki haline dahi dönüştürebilirsiniz.

Parfümlerin kullanımında yaz ve kış ayları olmak üzere kesin bir ayrım vardır. Yaz aylarında parfüm kullanım şekli, kış aylarındakinden çok daha farklıdır. Kış aylarında havanın soğuk olmasıyla beraber kalın giysilerin kullanılması, cilde doğrudan sıkılan parfümün dışarıya çıkamamasına neden olur. Bu nedenle diğer insanların parfüm kokusunu alabilmesi için çok fazla parfüm süren insanlar, farkında olmadan çevresindekilerin tepkisine maruz kalır. Kış aylarında parfüm doğrudan cilde değil, daha ziyade kıyafetlerin üzerine sıkılmalıdır. Kalın kazaklar ve atkılar, parfüm sıkılması için ideal kıyafetlerdir çünkü yapıları gereği kokuyu uzun süre hapsedebilirler.

Yaz aylarında parfüm kullanımı ise kışın olduğunun tam aksine, doğrudan cilde sürülmesi ile sağlanır. Yaz aylarında havanın çok sıcak olması ve nedeni ile insanların çok ince kıyafetler giymesi, parfüm kokusunun çok daha kısa süre içerisinde uçmasına neden olur. Bu nedenle yaz aylarında parfüm sürmeden önce “muhakkak” duş alınmalı ve parfüm temiz cilde uygulanmalıdır. Salgı bezleri kadar göğüs bölgesine de sürülen parfüm, sıcak havanın etkisi ile uçan parfümün, çevreye daha kolay yayılmasına neden olacaktır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalan kıyafetlerin üzerine parfüm sürmek, kokunun daha da hızlı bir şekilde uçmasına neden olur.

Bazı insanlar parfüm sürdükten çok kısa süre sonra etkisinin kaybolduğunu ve kokunun kaybolduğunu söyler. Bu tür durumların asıl nedeni; kişinin cildine uygun olmayan parfümü kullanmasından dolayı, vücudun parfüm maddesini çok çabuk dışarı atmaya çalışmasıdır. Her insanın cildinin hassas olduğu ve tepki gösterdiği maddeler vardır. Şayet cilt yapısına uygun olmayan bir parfüm kullanıyorsanız, vücudunuz büyük ihtimal ile terleyerek bu kimyasal maddeyi vücuttan uzaklaştırmak istiyordur ve bu durumda parfümün çok hızlı bir şekilde uçmasını sağlıyordur.

Bir Cevap Yazın