Yumurtanın faydaları nelerdir?

yumurtaYumurta anne sütünün dışında, insan vücudunun ihtiyaç duyacağı bütün besin maddelerini bir arada sunabilen tek besin kaynağıdır. Yaşamda gerekli olan tüm besin maddelerini, kısaca her şeyi içinde barındıran yumurtanın bu kadar besleyici değeri olduğuna şaşırmamak gerekir. Yumurta özellikle vücut geliştirme sporuyla uğraşan insanların diyet listelerinin en başında bulunması gereken bir besindir. Çocukların gelişme döneminde bile vazgeçilmez besinlerden birisidir. Sağlıklı insanların bile, sağlığını koruyacak etkileri bulunmaktadır.

Yumurtanın içeriğinde neler bulunmaktadır?

Birçok vitamin ve minerali içinde barındıran yumurta, mükemmel bir besin kaynağıdır. Yumurtanın içeriğinde en fazla bulunan besinlerden olan protein, insan yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. Vücut için en iyi ve yararlı olan protein olarak kabul edilen yumurta proteini, vücuttaki dokularda en iyi şekilde kullanılan ve dokuya çevrilebilen bir besin kaynağıdır. Yumurtada olan protein, vücut tarafından üretilmemekte ve vücuda mutlaka dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Ayrıca yumurta vücudun ihtiyacı olan amino asitleri de içinde barındırır. Bu sebeple günlük vücudun ihtiyacı kadar, yumurtanın tüketilmesi gerekir. Yumurtanın içeriğinde proteinin dışında A, D, K, E, B1, B2,  B6 ve B12 vitaminleri, kalsiyum, lutein, sistein, magnezyum, demir, çinko, kolin ve folik asit gibi mineraller de bulunur. Yumurta içeriği zengin, faydaları oldukça çok bir besindir.

Yumurtanın faydaları nedir?

  • Yumurta içeriğinde demir minerali bulunduğundan, kansızlığa iyi gelir.
  • Yumurtanın sarısı dişlere ve kemiklere çok faydalıdır.
  • Yumurta içinde olan maddelerden birisi olan kolin, özellikle büyümekte olan ve gelişme döneminde olan çocukların vücutlarının ihtiyacı olan minerallerden biridir.
  • Yumurtanın faydaları hakkında yapılmış olan çalışmalar ışığında, yumurta menopoz, sindirim sisteminin sağlığı, kanser, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığını tespit etmiştir.
  • Yumurta sürekli olarak ve gerekli miktarda tüketildiğinde, kadınların göğüs kanseri olma riskini azaltır.
  • Yemeklerde kullanılırsa kabartıcı ve koyulaştırıcı etkileri bulunur.
  • İçinde 12 adet besin öğesi olmasına karşın, sindirimi en kolay besinlerin içindedir.
  • Katarakt riskini azaltıcı ve göz sağlığının korunmasına yardımcı bir besindir.
  • İnsanlarda felç olma riskini azaltır. Bu etkisini düzenli olarak tüketildiğinde göstermektedir.

 

Bir Cevap Yazın