Reyhan boğmacaya iyi gelir mi?

reyhanReyhanın faydaları hakkında ve insan sağlığı üzerinde olan etkisi son yıllarda dikkat çekerek bilim adamlarının araştırma konusu olmuştur. Buna sebep olan en önemli nedenlerden birisi de, birçok çaresi olmayan hastalığa reyhan bitkisinin getirmiş olduğu çözümlerdir. Reyhan, başta kilo vermek isteyenlere, kilo almak isteyenlere, hastalıklardan korunmak isteyenlerden, hastalıklardan kurtulmak isteyenlere kadar çok sayıda kişinin derdine deva olmuştur. Daha çok sahil şehirlerinde yetişen reyhan, tadı acı olan fakat yaprakları güzel kokulu, beyaz ve pembe renkli çiçekleri olan bir süs bitkisidir. Reyhan halk arasında fesleğen olarak ta anılır.

Reyhanın faydaları nelerdir?

  • Boğmaca hastalığına karşı için en etkili tedavi reyhanla sağlanır. Balla tatlandırılarak içmeye devam edildiği taktirde boğmaca hastalığının tedavi edilmesinde etkili olur.
  • Öksürük ve nezle gibi kış döneminde olan hastalıklarda balla karıştırılıp içildiğinde hastalığın iyileşmesine yardımcı olur.
  • Bağırsak ağrısı çeken kişiler reyhanın çekirdeğini ezerek balla karıştırıp yerse bağırsak ağrısından kurtulur. Reyhan sindirim sistemi üzerinde olumlu etki ederek, besinlerin hazmını kolaylaştırır.
  • Mide bulantısı ve kusma gibi yakınmalarda yine reyhan ön plana çıkar. Reyhan balla karıştırılıp yendiğinde, mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Özellikle gaz sancısı olan kişilerde ve özellikle çocuklarda reyhanın sıcak suyla demlenip içirilmesi gaz sancısını giderir.
  • Reyhanın sinir sistemine de olumlu etkisi vardır. Reyhan sıcak suyla demlenip içildiği takdirde, sinir sistemini gevşeterek, stresin geçmesini sağlar. Uykusuzluğa karşı çare arıyorsanız, reyhan tüketmelisiniz. Gece yatınca hemen uykuya geçip rahat bir uyku uyumak isteyen reyhanı sıcak suyla demleyip içebilirler. Bu sayede rahatça yatıp uyuyabilirler.
  • Reyhanın önemli bir faydası da anne sütünü salgılayan hormonlara etki etmesidir. Bu özelliği sayesinde kadınlarda anne sütünü artırır.
  • Reyhan su ile kaynatılarak,  bu reyhan karışımlı suyla saçlar yıkanmaya devam edilirse, kısa bir süre sonra saçlar daha parlak ve gür çıkacaktır. Ayrıca saç dökülmesine engel olur. Reyhanın saçlara olan etkisi, güzellik uzmanları tarafından da tavsiye edilen bir bitki olmasına neden olmuştur.
  • Yaralara karşı faydalı olan, reyhan kaynatılır ve lapası tatbik edilirse, yaraların iyileştiği görülür.
  • Reyhanın faydaları arasında ağız yaralarına karşı etkilerinin olmasıdır. Reyhan kaynatılarak, suyu ile ağız gargara yapıldığında ağzın yaralarının geçtiği gözlenir.

Bir Cevap Yazın