Yaz bebekleri nasıl giydirilmelidir?

bebekHamileliğin yaz aylarında doğumla sonuçlanması hem avantajlıdır, hem de bunun dezavantajlı tarafları vardır. Yazın güneş ve sıcak havanın etkisiyle yeni doğan bebekler daha hızlı serpilmekte, gelişimleri daha iyi olmaktadır. Bebeklerin yazın banyo keyfi daha güzel olur, açık havada dolaştırılması daha sık olur. Fakat bu olumlu gelişmelere rağmen yaz aylarında bebeklerin bakımından, temizliğine ve beslenmesine kadar her şeye daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Havanın aşırı sıcak olması, üstelik aşırı nemin olması ve güneşin olumsuz etkileri yüzünden bebeğinizin sağlığında olumsuz etkiler yapabilir. Bu etkilerin azaltılması, sıcaktan korunmanın önemli bir yöntemi de, bebeklerin iç ve dış giysilerinin yaza uygun olmasına dikkat edilmesinden geçer. Bebekler için sıcak hava, nem ve zararlı güneş ışınlarından en az etkilenecekleri şekilde giysilerin seçilmesi oldukça önemlidir.

Yazın bebeklerin giysilerini nasıl seçmelisiniz?

Bebeklerin özellikle yeni doğan döneminde cildi oldukça hassastır. Bebeklerin cildinin bu şekilde hassas olması nedeniyle giysilerinin pamuklu kumaşlardan olandan tercih edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde pamuklu olan kıyafetler bebeğin cildinin nefes almasını sağlar, sıcak havalarda narin vücudunda kalkan vazifesini görür. Bunu sadece yaz aylarında değil, bebeğiniz için her mevsimde tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken pamuklu olmasının yanı sıra, kumaşının dokusunun sert olmayacak şekilde yumuşak olan giysileri almaya özen gösterin. Bebeğinizin hassas cildinde kızarıklık gibi etkilere neden olacak sert yapıdaki giysileri kesinlikle bebeğinize giydirmeyin.

Giysilerin seçiminde hatalı ürünler ve sağlıksız olanların tercih edilmesi halinde, bebeklerin cildinde alerji, yanma hissi, bacaklarında ve kol altlarında oluşan pişik ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Giysilerin kumaşlarının sentetik olması, kimyasal boya içermesi durumunda, bebeğinizin cilt solunumu engellenir, cildinde daha fazla terleme olur, hatta çeşitli cilt hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu yüzden bebeklerin terlemeyeceği, cildinin nefes almasını sağlayabilecek kumaşlardan üretilmiş olan giysiler tercih edilmeli ve yaz dönemindeki sıcaklardan etkilenmeden, rahat bir süreç geçirilmelidir.

Bebeğin tenine değecek olan giysilerin içeriği kontrol edilmelidir

Bebeğiniz için güzel görünecek giysi değil, sağlıklı olan giysilerin tercih edilmesi gerekir. Onların sağlığı için zararlı olmayacak giysiler tercih edilmelidir. Giysilerin yapımında kullanılan materyallerin göz önüne alınması, giysinin nasıl üretildiği ve bebeklerin sağlığına zarar vermeyecek olanlar dikkate alınmalıdır. Bu seçimde dikkat etmeniz gereken detaylar ise;

Medizinisch Getestet tıbbi kalite testi: Bu testi geçen tüm tekstil ürünlerinin içeriğinde cildi tahriş edecek olan materyaller kullanılmaz. Cilde temas edecek olan yüzeylerinde bulunan içerikler son derece sağlıklı olduğu için, bebeğinizin cildine zarar vermeyecektir.

Ultraviyole korumalı olan çocuk ürünleri: Bebeklerin cildi, yetişkinlerin cildine kıyasla daha fazla koruma ihtiyacı vardır. Yaz döneminde güneşten korunmalarını sağlamak için, kıyafet seçiminde ultraviyole korumalı olan kumaşlarla üretilmiş olan giysiler tercih edilmelidir.

OEKO TEX 100 Kalitesi Standartı Sertifikası: Bebeklerin giysilerinde bu sertifika varsa, bu giysiler % 100 pamuktan üretilmiştir ve sertifikalıdır. Bu giysiler üretilirken insan vücudunun ekolojik ihtiyaçları dikkate alınır.

Yaz aylarında bebek giysilerinin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bebeğin rahat hareket etmesini engellememek amacıyla, vücuduna yapışmayacak kadar yumuşak olan kumaşlar tercih edilmelidir.

Bebeğinize giysi tercihi yaparken yaşına göre değil, onun vücut yapısına ve kilosuna uygun olacak şekilde tercih yapmalısınız. Giysilerin ürün etiketleri kontrol edilmeli ve bebeğin içinde rahat edebileceği giysiler satın alınmalıdır.

Yazın giysilerin açık renkli, pastel tonlarda olanları tercih edilmelidir. Eğer giysilerde parlak renklerin seçilmesi halinde, bu bebeklerde huzursuzluğa sebep olur. Koyu renkleri seçtiğiniz takdirde, bu renkteki giysiler bebeğinize üzüntü verebilir. Koyu renklerin yaz aylarında gelen güneş ışığını da kendine çekeceğini dikkate almalı ve bebeğinizin sıcak havadan daha fazla etkilenmesine neden olacağını unutmayın.

Yaz geldiğinde beyaz renkli atletler, yarım kollu olan altı çıt çıtlı olan bodyler bebeğiniz için oldukça şık ve rahat giysilerden biridir. Bunları özellikle geceleri rahat etmeleri için bulundurmalısınız.

Yazlık eşofman altı tercihlerinizde ise, % 100 pamuk penye iplikten üretilmiş olan altları tercih edin ve yaz boyunca bebeğinizin rahat etmesini sağlayın. Unutmayın bebeğiniz siz ne giydirirseniz onu giyecek, dolayısıyla bebeğinizin rahat etmesi ve zarar görmemesi sizin tercihlerinize bağlıdır.

Yazın oldukça kolay kombinleyeceğiniz kısa kollu atlet tişörtleri evde bulundurmak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın