Yaz aşkları neden uzun sürmez?

yaz-askiYaz ayları; hayatımızın en hareketli, en cıvıl cıvıl, en renkli günlerini içerir. Sıcak yaz ayları ile birlikte tatil planları da yapılır ve bu planlar hemen uygulamaya alınır. Tatil yapmanın birçok yolu ve şekli mevcuttur. Yazlıklarda tatil yapmak, tatil köyü, otel, vb. bir tesiste konaklamak, kültür turlarına katılmak gibi seçeneklerden biri ile tatiller gerçekleştirilmektedir. Hangi şekli ile olursa olsun tatilde olunan günlerde bir bağı ve ilişkisi olmayanları yeni ilişkiler ve aşklar da çok geçmeden bulur. Ortamın ve havaların sıcaklığı ile kısa zamanda yoğunlaşan duyguların, her seferinde yaz ayları ile sınırlı kalmayacağına inanılır, uzun vadeli hayallere dalınır. Ancak, yaşanarak öğrenilmektedir ki yaz aşkları uzun sürmez.

Yaz aşklarının neden uzun sürmediği ya da süremediği konusunda ise birçok neden öngörülebilir. Bunlardan ilki ve en önemlisi yaz aşkları hazırlıksız ve hızlı bir şekilde başlanılan bir ilişki türüdür. Kişiler birbirlerini çok iyi tanımadan, birbirleri ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmadan, duyguların etkisi ile acelece kararlarını verirler. İlk anların heyecanı ve etkisi azalmaya başlayıp gerçek gözlemler oluşunca uzaklaşma da başlar. Bu duygusal uzaklaşmanın başladığı anlar genelde tatilin bitimine yakın oluşur ve eve dönüşler ilişkilerin karşı tarafı kırmadan bitirilmesinin de yolunu açmış olur.

Yaz aşkları; ilişkilerin devamı için gerekli olan birçok temel gereksinimden uzak ilişkilerdir. Kişiler gönül birlikteliği yapabilmekte, ancak uzun süreli ilişkiler için elzem olan hayat birlikteliği yaz aşklarında mümkün değildir. Çoğu zaman farklı şehirlerde, farklı koşullarda devam eden hayatların sınırları belirli bir periyot içinde buluşması ne kadar hoşsa, bu buluşmanın devamın getirmek de bir o kadar zordur. Bu zorluğu aşma isteği de genelde yaz aşıklarında azdır ya da hiç yoktur.

Yaz aşklarının uzun sürmesi çok mümkün olmamaktadır, zira yaz aşıklarının da çoğu zaman böyle bir beklentisi hiç oluşmamaktadır. Adı gibi yaz aşkı olarak kalacağına dair adı konmamış bir kabullenme, ilişkinin her anında kendini hissettirdiğinden arzu edilse bile devamını getirmek mümkün olamamaktadır.

Yaz aşkları güzeldir ve genelde dönemseldir; ancak yaz aşklarına ilişkin bu tespitlerin istisnalar söz konusu olduğunda hükmünü yitireceği de aşikardır.

Bir Cevap Yazın