Serenat nedir?

serenatİflah olmaz aşıkların en romantik eylemlerinden biri olarak birçok filme, tiyatro oyununa konu olmuş, zaman zaman gerçek yaşamda da karşılık bulmuş olan serenat; kısaca, açık havada, gece vakti, aşık olunan bayanın yaşadığı evin yakınlarında, genelde balkonunun altında, elde bir müzik aleti ile şarkı söylenmesi şeklinde gerçekleşen minik bir konser verme olayına verilen isimdir.

Serenatlar ağırlıklı olarak gitar eşliğinde gerçekleştirilmekle birlikte, kullanılan müzik aleti konusunda bir sınırlandırma yoktur. Mandolin, akordeon, vb. her tür müzik aletinin kullanılması söz konusu olabilmektedir.

Serenatların, Orta çağdan günümüze kadar taşınmış bir gösteri şekli olduğu bilinmektedir. Günümüzde gerçek yaşamda çok fazla rastlanılmasa da geçmiş dönemlerde aşıkların bu anlamda daha cesur oldukları görülmektedir.

Serenatlar, hem gösterilen medeni cesaret, hem söz ve notanın birleştirilerek icrası ile oldukça hoş ve de genelde ayakta gerçekleştirildiği için de bir o kadar zor bir romantik eylem olarak gerçek yaşamda eskisi kadar çok sık karşılık bulamasa da filmlere, tiyatro eserlerine ve kitaplara daha uzun yıllar konu olacak gibi görünmektedir.

Bir Cevap Yazın