Yalınlaşmak nedir?

Bu terim başarılı firmalar tarafından geliştirilmiş olan yönetim ve idare kavramını ifade ediyor. Geliştiricisinin de Toyota olduğunu söyleyebiliriz. Japonya milletince benimsenen yalınlaşma, başarı metodu olarak kullanılıyor. Bunun firmalara uyarlanması konusunda Toyota markasının büyük bir katkısı var. Peki neyi ifade ediyor biraz buna değinelim. Eğer hayatınızdakazanmakseninelinde başarılı olmak istiyorsanız, kendinizi ve çevrenizi daha yalın, gerçekçi bir şekilde yönetmeniz gerekecek. Japonların her zaman yaptıkları bir şey var. Adına da Kaizen diyorlar. Yani sürekli yenilik, sürekli değişim. Bu yenlik ve gelişmeler yalınlaşmayı doğuruyor ve daha fazla başarının kapısını aralıyor.

Yalınlaşmak için ne yapacaksınız?

Öncelikle hayatınızdan israfı çıkartmanız gerekiyor. İsrafın tüketilen her şey için geçerli olduğunu unutmayın. Yani zamanınızı nerede harcıyorsunuz, nerede geçiriyorsunuz, size bir katkısı var mı? gittiğiniz mekanların hayatınıza bir kazancı var mı? arkadaşınızın bile size zararı olabilir. Bu durumda ilişkilerinizi de gözden geçirmeniz gerekiyor. Fazla stok yapmamak, yalınlaşmanın bir kaidesi. Yani hayatınızda fazlalık olan ve size sürekli zarar veren kişileri hayatınızdan çıkartmanız lazım. Değerli ve çalışmalarınıza katkısı olan, size ufuk kazandıran kişilerle, personelle yola devam etmeniz gerekir.

Yalınlaşmanın bir ayağını da, hayatınızı iyi kurgulamak geçiyor. Eğer bir işinize gitmek için çok fazla zaman harcıyorsanız, aşırı enerji kullanıyorsanız, başarısız olabilirsiniz. Bu sizi hem strese sokacak hem de dayanılmaz bir yük olarak hayatınızın her geçen vaktinde sizi daha da hayatınızdan soğutacak duruma gelecek. O zaman hayatınızda taşıdığınız fazlalıkları ortadan kaldırmalısınız. Yalınlaşmak için bekleme sürenizi ortadan kaldırın. Eğer çok fazla boş zaman geçirerek, beklemedeyseniz, başarısız olabilirsiniz. İşinizi yaparken çok fazla bekliyor, zamanı iyi değerlendirmiyorsanız, o zaman yine zarardasınız. Yapmanız gereken beklemeleri ortadan kaldırmak olmalı.

Son olarak, yalınlaşmak demek, hayatın akışını daha pratik ve gerçekçi bir düzeme çekmek demek. Rüyadan çıkıp, hayallerinizin peşinden koşmak için düzenli bir plan ve proje hazırlamak demek. Japonların diliyle Kaizen…

 

Bir Cevap Yazın