Elektrik tasarrufu neden önemli?

Herkesin ay sonundaki elektrik faturası iple çekmediğini biliyoruz. Eğer çok yüksek rakamlar ödüyorsanız, sinirleniyor ama az ödüyorsanız, seviniyorsunuz. Tamamen bütçenizle alakalı bir durum söz konusu. Bütçenize uygun elektrik tüketimi sayesinde, her ay sonunda istemediğiniz faturaları ödemekten kurtulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak evinizdeki beyaz ev eşyalarını doğru bir şekilde kullanmalısınız.tasarrufluampul1

Buzdolabından başlayalım. Eğer ısı veren ev araçlarının yanındaysa, çok fazla enerji harcar. Ayrıca güneşten uzak bir yerde saklamalısınız. Etrafında boşluklar olmalı. Çok fazla buzlanma yaptığında kesinlikle buzların çözülmesi içi fişi çekin. Buzlanan dolap daha fazla enerji harcar. Buzdolabı almadan önce kriterlerinizi belirleyin. A sınıfı bir buzdolabı almanızı tavsiye ederim. Gelelim bulaşık makinesine. Kesinlikle kapasitesinin üstünde çamaşır yüklemeyin. Çamaşırlar fazla kirli değilse, ekonomik programda yıkamalar yapın. Ayrıca çok fazla deterjan kullanmanız hem makineye, hem size hem de fazla enerji harcayacağından dolayı bütçenize zarar verecektir. Bu nedenle deterjan kullanma oranında da fazlaya kaçmamanız gerekir.

Fırınlara gelince. Leziz yemeklerin pişmesinde kullandığınız fırınları, sürekli açıp, kapamak, hem enerji israfına neden olur hem de yemeklerin düzgün pişmemesine. Halbuki usta bir hanım efendi yemeğinin ne zaman pişeceğini bildiğinde, sürekli pişti mi, pişmedi mi diye fırını kontrol etme gereği duymaz.

Bunun yanında aydınlatmaya gelelim. Eğer florasan kullanmıyorsanız, büyük bir zarardasınız demek. Diğer aydınlatmaların aylık size zarar 100 kilovat saatten, bu rakam florasanda aylık 20 kilovat saattir. Aradaki farkın büyüklüğünü siz düşünün artık. Kışında oda sıcaklıklarınızı birer derece düşürmeniz ve su ısıtma konusunda güneş enerjisinden yararlanmanız, büyük tasarruflar sağlayacak, bütçenizle daha dost uygulamalara imza atmış olacaksınız. Klimalar konusunda da yaz başında güzel bir temizletme çalışması yapsanız iyi olacak. Böylece klimanın çalışması sırasında çok fazla elektrik enerjisi harcanmaz.

Bir Cevap Yazın