Diş ağrısı nasıl geçer?

diş ağrısıDiş ağrısı çektiğiniz zamanlarda vakit kaybetmeden diş doktoruna gitmeniz gerekir. Buna sebep diş ağrısının kendi kendine geçme gibi bir özelliği olmaması ve giderek şiddetlenen ağrının mutlaka tedavi edilerek giderilmesinin gerekmesindendir. Evde kendi başınıza sadece ağrıyı hafifletebilecek bazı tedbirler alabilirsiniz. Fakat diş ağrısı olduğu zaman yapılan en büyük hatalardan birisi, ağrıyan diş üstüne aspirin gibi ilaçları koymaktır. Bu diş yapısında altta bulunan yumuşak dokuya zarar verecek bir uygulamadır. Ayrıca dişteki ağrıyı dindirmediği gibi, dokularda oluşan hasardan dolayı ağrıda artış meydana getirir. Diş ağrısı olan kişiler öncelikle dişlerin arasında biriken gıda artıklarını temizleyerek işe başlamalıdır. Bunun için hemen dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanarak, dişlerdeki temizliği yapmaktır. Ağrıyan dişin etrafında şişlik varsa, buraya soğuk uygulama yapmalısınız. Ancak bunu direkt olarak dişinize uygulamayın. Temiz bir bez arasında koyacağınız buzu şişliğin üzerine uygulayın.

Diş ağrısı için uygulana ilaç tedavisi

Uygulanan tedavide dişteki ağrının kontrol altına alınması ve bölgede oluşacak enfeksiyonların giderilmesi amaçlanır. Bunun için kullanılacak ilaçlar antibiyotik ve ağrı kesici özelliği olan ilaçlardır. Enfeksiyonun tedavisi için kullanacağınız antibiyotikli ilaçların tedavisiyle enfeksiyon geçmiş olsa da, 48-72 saat kadar ilaçların kullanımına devam etmek gereklidir.

Diş ağrısında ne zaman antibiyotik kullanılır?

  • Periapikal alanda oluşan yani diş kökündeki enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir.
  • Pofilaksi oluşmasında yani meydana gelen hastalıkların gelişmesini ve oluşmasını önleyebilmek için antibiyotikli ilaç kullanılır.

Diş ağrısını geçirmek için hangi antibiyotik kullanılır?

Diş ağrısı için tercih edilen antibiyotik seçiminde enfeksiyonun hangi durumda olduğu, enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaların özelliğine ve hastanın genel durumuna göre değerlendirilir. Antibiyotikli ilaçların birbirinden farklı etkileri olduğundan, mikroorganizmaların tespit edilebilmesi çok önemlidir. Antibiyotikli ilacın spektrumu ile mikroorganizmanın spektrumu aynı olursa, bunların tercih edilmesi gerekir. Tedavisine başlamadan önce örnek alınmalı, kültür yapılıp mikroorganizması tespit edilmelidir. Diş ağrısının bir an evvel tedavi edilmesi gerekli olduğu için, endodontik enfeksiyonlarda olan mikroorganizmalara uygun olacak antibiyotik ilaçlar tercih edilmelidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde oluşan diş ağrısı için hangi antibiyotikler kullanılabilir?

  • Klindamisin
  • Beta laktamaz inhibitörleri
  • Penisilin
  • Amoksisilin

Diş ağrısını gidermek için kullanılan ağrı kesicilerin kullanımı nasıl olur?

Diş ağrısının kontrol altına alınabilmesi için, önce diş ağrısının nedeni belirlenmelidir. Ağrı kesici analjezik ilaçlar ağrının meydana geldiği alanda ya da beyin ve omurilikte etkili olup faydalı olur. Narkotik olan ağrı kesici ilaçlar merkezi sinir sisteminde, narkotik olmayan ilaçlar ise çevresel sinir uçlarında etkili olur. Bu ilaçlar bilinci etkilemeyerek, ağrıları dindirip etkili olur. Ancak yüksek dozda kullanılırsa uykuya meyil verip, merkezi sinir sisteminde depresyon etkisi yaratabilir. Hamilelik döneminde olan diş ağrılarını dindirmek için parasetamol içeriğine sahip olan analjezik ağrı kesici ilaçlar tercih edilmelidir.

Diş ağrısını geçiren bitkisel önerilir nelerdir?

  • Diş ağrısını geçirmek için en basit bitkisel çözüm önerisi nanedir. Bundan faydalanmak için birkaç yaprak naneyi ezip ağrıyan dişin üstüne koymak gerekir. Dişte oluşan ağrının kısa sürede azaldığını hissedersiniz.
  • Diş ağrısı için en etkili çözüm önerilerinden biriside karanfildir. Karanfil zaten diş ağrısı için yapılan ilaçların içeriğinde de bulunur. Karanfili ağrıyan diş üzerine koyup, bu sayesinde kısa sürede ağrıyı dindirme etkisini gösterir. Karanfil yağını da pamuğun üstüne koyup dişe uygulayabilirsiniz. Ancak tahriş edici özelliği olduğundan, yağın yumuşak dokulara sızmasına engel olmalısınız.
  • Başka bir yöntem ağrıyan dişin üstüne bir miktar tuz koymanızdır. Bu yöntemde de diş ağrısının hafiflediğini fark edersiniz.

Bir Cevap Yazın