Victor Hugo kimdir?

Romantik akımın lideri olarak tanınan Victor-Marie Hugo, 1802 yılında Basançon’’da doğmuştur. Çok yönlü bir sanatçı olan Victor Hugo, düz yazı ve aynı zamanda şiir ustası olarak kendisinden sonra gelen birçok şair ve yazarı etkilemiştir. Joseph Léopold Sigisbert Hugo ile Sophie Trébuchet çiftinin üçüncü oğluydu.
vvv
Victor Hugo, Hugo’nun çocukluğu ülkede siyasi karmaşıklığın olduğu bir dönemde geçti. Doğumundan iki yıl sonra Napolyon İmparator ilan edilmiş, 18 yaşındayken de Bourbon Monarşisi yeniden tahta geçirilmişti. Hugo’nun ailesinin ters dini ve politik görüşleri Fransa’da egemenlik mücadelesi veren kuvvetleri yansıtıyordu. Hugo’nun babası İspanya’da yenilene kadar orduda yüksek rütbeli bir subaydı.

Babası subay olduğu sürece aile sık sık taşındı ve bu yolculuklar sırasında Hugo pek çok şey öğrendi. Çocukluğunda Napoli’ye giderken geniş Alpler’deki geçitleri ve karlı zirveleri, muhteşem Akdeniz mavisini ve şenlikler yapılan Roma’yı gördü. 5 yaşında olmasına rağmen bu 6 aylık geziyi her zaman aklında tuttu. Aile Napoli’de birkaç ay kalıp doğruca Paris’e döndü.

Victor Hugo’nun annesi Sophie evliliğinin başında kocasına İtalya ve İspanya’ya kadar eşlik etti. Askeri hayatın getirdiği yorucu yolculuklar ve kocasının inancının zayıflığından dolayı ters düşmeleri yüzünden Sophie 1803 yılında Leopold’dan bir süreliğine ayrılıp üç çocuğuyla Paris’e yerleşti. Bugünden itibaren Hugo’nun eğitimi ile ilgilendi. Bundan dolayı Hugo’nun kariyerinin ilk dönemindeki şiir ve kurgu çalışmaları annesinin inancının ve krala bağlılığının adeta bir yansıması gibidir. Hugo gençliğinde aşık olduğu kızla, annesinin isteklerine karşı gelip Adele Foucher ile gizlice nişanlandı. Annesi ile yakın ilişkisinden dolayı Adele ile evlenmek için annesinin 1821 yılında ölümüne kadar bekledi ve 1822 yılında Adele ile evlendi.

Adele ve Victor Hugo’nun 1823 yılında ilk çocuğu Leopold doğdu ama doğduktan kısa bir süre sonra öldü. Sonraki yıl kızları Leopoldine dünyaya geldi. 1826 yılında Charles, 1828 yılında François-Victor, 1830 yılında Adele adını verdikleri çocuklaır dünyaya gelmiştir.

Hugo’nun babası, Fransa İmparatorluğu’nun en parlak döneminde general olarak görev yapmıştır. Babası ile yaşayan Victor Hugo, eğitiminin ilk yıllarını İspanya’da aristokrat bir okulda geçirmiştir. Daha sonra Victor Hugo, Paris Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuş ancak ülkenin içinde bulunduğu durum ve ailenin maddi imkansızlıkları onun okulu bırakmasına sebep olmuştur. Okuldan ayrılmak zorunda kalan Victor Hugo, bu dönemde şiir yazarak edebiyata, sanata adım atmıştır. Kendisini tamamen edebiyata veren Victor Hugo, Romantizm’in lideri olarak 1824 yılında romantik sanatçıların bir arada bulunduğu “La Muse Française” adlı dergiyi kurmuştur. 1827 yılında “Cromwell” adlı oyununu yayımlamıştır. 1830 yılında ise Victor Hugo, hem ülke hem de edebiyat dünyasında büyük bir yankı uyandıracak olan “”Hernani”” adlı oyununu yayımlamıştır. Klasisizm’e bir tepki olarak ortaya çıkan ve Romantizm’in izlerini taşıyan “”Hernani” klasik sanatçılar ile romantik sanatçılar arasında büyük bir tartışmaya neden olmuştur.

1831 yılında Victor Hugo, “”Notre Dame’ın Kamburu”” adlı ilk romanını yayımlamıştır. 1843 yılında Victor Hugo, acı bir olay yaşar. Hugo’nun kızı bir kaza sonucu boğularak ölür ve sanatçı bu tarihten 1852 yılına kadar edebiyattan kopar. 1848 İhtilâli sonrasında Victor Hugo, Cumhuriyetçiler arasında yer alır ve siyaset içerisinde yer alarak parlamento üyeliğine seçilir. Bazı siyasi olaylardan dolayı 1851 yılında ülkesini terk etmek zorunda kalır. Channel Adaları’na yerleşen Hugo, yeniden edebiyata sarılır ve ünlü “Sefiller”” adlı eserini kaleme alır. Bu roman ile tüm dünyaya adını duyuran Victor Hugo, 1852 yılından 1855 yılına kadar Jersey’de yaşadı. 1855 yılında 15 yıl yaşayacağı Guernsey’e taşındı. III. Napolyon 1859 yılında genel af ilan ettiğinde ülkesine dönme fırsatı elde ettiyse de sürgünde kalmayı tercih etti. Fransa’da Cumhuriyetin yeniden kurulması ile kurulan meclise seçilir. Hugo, tercihini edebiyattan yana kullanır. Victor Hugo, 1885 yılında ülkesinde ölmüştür.

Şiirler
1. Odlar ve Çeşitli Şiirler
2. Yeni Odlar
3. Odlar ve Baladlar
4. Doğulular
5. Sonbahar Yaprakları
6. Şafak Türküleri
7. Gönülden Sesler
8. Işınlar ve Gölgeler
9. Azaplar
10. Düşünceler
11. Yüzyılların Efsanesi
12. Sokak ve Orman Şarkıları
13. Korkunç Yıl
14. Büyük Baba Olma Sanatı
15. Usun Dört Rüzgarı
16. Şeytanın Sonu
17. Bütün Lir
18. Tanrı
19. Uğursuz Yıllar
Romanlar
1. İzlanda Hanı
2. Bug-Jargal
3. İdam Mahkumunun Son Günü
4. Notre Dame’ın Kamburu
5. Claude Gueux
6. Sefiller
7. Deniz İşçileri
8. Gülen Adam
9. Doksan Üç İhtilali

Oyunlar
1. Cromwell
2. Amy Robsart
3. Hernani
4. Kral Eğleniyor
5. Maria Tudor
6. Padova Tiranı Angelo
7. Derebeyler
8. Özgürlükte Tiyatro

Bir Cevap Yazın