Nasır nasıl tedavi edilebilir?

Nasırın oluşma nedeni vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır; cilt sürtünme ya da baskı yüzünden belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak karşıt tepki verir yani nasir oluşturarak o bölgeyi koruma altına. Bundan dolayı nasirin tanımı en basit sekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşması durumudur.
nnn
Vücutta nasir oluşan bölgeler genel olarak vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma yalnızca ayakta olmayabilir ancak nasirin en fazla göründüğü yer ayaklardır. Nasir oluşumuna etki eden birçok neden olmasına rağmen, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler şunlardır:
1- Sıkan ayakkabılar
2- Ayak yapısına uymayan ayakkabılar
3- Yüksek topuklu ayakkabılar
4- Dışarıda yalın ayak yürümek
5- Ayak parmaklarında oluşan deformasyonlar
6- Ayağın fazla kemikli olması
7- Yanlış yürüme (basma) hareketi

Nasırların tedavisi çok kolaydır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus nasırı iltihaplı olan benzerlerinden ayırmaktır. İçinde iltihap bulunan nasırlar kazındığı zaman genel olarak irin ya da kan akıtacaktır, oysa nasir kazındığında altından ölü cilt hücreler çıkmaya devam edecektir.

Reçetesiz olarak eczanelerde satılabilen ve salisilik asit içeren nasir bantları kuvvetli ve tahriş edici olduklarından dolayı dikkatli olarak kullanmak gerekir. Bunlar nasırın belirtilerini yok eder. Çünkü içeriklerinde asitler bulunur ve ana amaç asitler yardımıyla nasırı yok etmektir.
Bu ilaçlı bantlar yanlış uygulanırlarsa, nasırın etrafındaki sağlıklı cilt dokusunu öldürebilir ve hatta alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Sağlıklı bireylerde dahi risk taşıdığı gibi bilhassa dolaşım bozukluğu ya da seker hastalığı olan bireylerde daha çok tehlikeli olabilir.

Alerjik olmayan bir kişide doğru ve bilinçli şekilde kullanıldıklarında nasırın üzerindeki baskıyı da azaltabildiklerinden dolayı tedavi sürecini hızlandırırlar. Bu tip çözümler nasırı tedavi edebilirler. Ancak nasırı yol açan sebepler yok edilmeden tekrarlarlar.

Nasırları keserek yok etmeye çalışmak da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Derinizde kesikler oluşabilir. Ayak devamlı olarak bakterilerin kolaylıkla üreyebilecekleri ilik ve rutubetli bir ortam olduğundan dolayı daha dikkatli olmakta fayda vardır.

Doğru seçilmiş ayakkabılar giyerek nasır oluşumuna engel olunabilir. Ayakkabı alırken seçilen ayakkabının burun kısmının ayakla uyumlu olması son derece önemlidir. Ayakların içinde rahat olduğu ve yumuşak deriden yapılmış olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayak temizliğine dikkat etmek nasır için alınabilecek diğer bir önlemdir. Bakteri ve mikrop üremesine uygun ortam olan ayakların her zaman temiz tutulması, çorap ve ayakkabıların da sağlığa uygun olması gerekir. Nemlendirmeye önem vererek cildin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlamak amacıyla ayakları düzenli olarak nemlendirmek ve yumuşak kalmalarını sağlamak gerekir.

Evde tedavi yöntemleri de mümkündür. Badem yağı, E vitamini veya lanolin içeren bir kremi nasırın üzerine yedirin. Böylece nasırın yumuşamasını sağlar ve küçülmesini sağlarsınız. Ayakkabı giydiğinizde ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal bir yara bandı ya da plaster takın. Bant ya da plasteri 1 günden daha uzun bir süre nasırın üzerinde tutmayın ve çıkartırken mutlaka zarar vermemeye dikkat edin. Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, parmak ayıracı, nasır koruyucu halka ve örtüler kullanmak faydalı olabilir. Banyoda nasır bölgesi nasır törpüsüyle ya da ponza taşıyla törpülenmelidir. Banyo sonrası yumuşatıcı kremler ve yağlar kullanılmalıdır. Nasır gidermek için salisilik asit ve laktik asit içeren losyon ve flasterler kullanılabilir.

2 gün üst üste aynı ayakkabıyı giymek bazı ayak sorunlarına neden olabilir. Ayak tabanında nasır oluşmaması için ağrı verecek sert tabanlı ayakkabılar giyilmemelidir. Nasırları sökmek için bir tutam meyankökünü öğüterek içine 1 çay kaşığı limon suyu eklenir ve bir hamur yapılır. Nasırlı olan bölge bu hamurla gece yatmadan önce acı vermeyecek kadar sert bir şekilde ovulur. Bir kaç gün bu işleme devam edilmelidir. Taze bir limon dilimi nasırın üzerine bağlanıp gece boyunca orada tutulabilir. Taze ananas dilimi bağlanarak gece boyunca tutulabilir.

Bir Cevap Yazın