Vatikan nerededir?

İtalya’nın Roma şehri içinde yer alan Vakitan gerek yüzölçüm gerekse de nüfus açısından dünyanın en küçük ülkesidir. Hıristiyan Katolik mezhebinin dünya genelindeki merkezi olarak kabul edilen Vatikan, yerleşik nüfusu yalnızca 930 olan bir ülkedir. Aslında Vakitan’ın bir ülke olarak nitelendirilmesinin tek nedeni, bu bölgenin Hıristanyalar için özel bir statüye sahip olmasıdır. Orta Çağ’ın karanlığında yaşayan Avrupa toplumları üzerinde büyük bir otorite olan kilisenin yüzyıllar içinde dünya ile birlikte değişmesi sonucu gücü de değişen Vatikan, günümüzde ruhani faaliyeti kadar ticari faaliyetleriyle de dikkat çekmektedir.

Dünyanın her yerinden her yıl binlerce Hıristanın ziyaret ettiği Vatikan’ın turistik bir yer olarak da çok büyük değere ve öneme sahip olduğu da söylenebilir. Vatikan Devleti aslında çok küçük bir yerleşim alanı olduğundan “ülkenin” etrafı duvarlarla çevrilidir. Tüm çevresi duvarlarla çevrili olan bir ülke olması da Vatikan’ın daha da ilginç bir yer haline gelmesini sağlamıştır. Katoliklerden düzenli olarak kesilen kilise vergisi nedeniyle ekonomik anlamda ciddi bir gelir kaynağı edinen Vatikan’ın asıl ekonomik gücü “şirket geliri olarak isimlendirilen ticari faaliyetler, hisse senedi ticareti, bankacılık ve faiz gelirleridir“.

İtalya ile neredeyse aynı tarihe sahip olan Vatikan’ın devlet başkanı Papa’dır. Vatikan 0,44 km² gibi oldukça küçük bir yüzölçüme sahip olsa da, bu küçük ülkenin uluslararası devlet politikalarına yön verdiği durumlar dahi olmuştur. Günümüzde Orta Çağ’ın feodal ortamındaki gücünden herhangi bir şey kaybetmeyen Vatikan, faaliyetlerini daha kapalı bir şekilde sürdürmektedir. Vatikan’ın sürdürdüğü ticari faaliyetlerin gözlerden uzak ve kapalı bir şekilde olması uluslararası siyaset arenasında etkisini kaybetmiş gibi görünmesine neden olsa da, aslında dünyanın en küçük ülkesi Vatikan hala oldukça önemli bir siyasi merkezdir.

Bir Cevap Yazın