SD kart nedir?

Cep telefonlarından dijital fotoğraf makinelere günümüzde kullanılan birçok teknolojik cihazda veri depolamak için kullanılan SD kartlar, dünya genelinde bir hafıza kartı standardı haline gelmiştir. Güvenli sayısal hafıza kartı(secure dijital memory card) olarak da bilinen SD kartlar, daha eski bir standart olan MMC teknolojisinin geliştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sandisk isimli firmanın çalışmaları sonucunda geliştirilen SD kart hem firmanın dünya genelinde tanınmasını hem de bu yeni nesil hafıza kartlarının bir standart olarak kabul görmesini sağladı. 32 x 24 x 2 milimetre boyutlarında olan SD kartlar, bu standart boyutlarıyla dijital veri depolama ihtiyacı olan tüm cihazlarda rahatlıkla kullanılabilir.

SD 1.1 olarak tanımlanan standart doğrultusunda hafıza kartlarına FAT16 dosya komut sisteminde 8 MB ile 2 GB arasında değişen oranlarda dijital veri depolamak mümkündür. İlk nesil SD kartlar dönemin ihtiyaçlarına göre yüksek bir işlevsellik sunsa da, gelişen teknoloji nedeniyle kısa süre içinde SD 1.1 standardının geliştirilmesi gerekti. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan SD 2.0 standardı, daha yüksek veri depolama imkanı sunmuştur. SDHC olarak da bilinen bu yeni nesil hafıza kartları önce standart olan SD 1.1 ile kıyaslandığında, 32 GB’a kadar çıkan dijital veri depolama imkanı sunmuş ve böylece çok daha geniş içerikli bir kullanım imkanı sağlamıştır.

Kartların içindeki verilerin çeşitli yazılımlar tarafından ya da kullanıcının bilgisizliğinden dolayı kaybolmaması için SD 2.0 standardında ayrıca fiziksel bir kilit sistemi de kullanılmıştır. Yazılım koruma tırnağı olarak da bilinen bu fiziksel kilit sisteminin kapatılması ile SD kartın kullanımı esnasında içeriğin değiştirilmemesi sağlanmıştır. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda boyutları daha da küçülen yeni nesil cihazlara uyum sağlaması için SD kartların boyutları küçültülmüş ve MiniSD kartlar geliştirilmiştir. Ortalama SD kart boyutlarının yarısına sahip olan MiniSD standartı ayrıca eski nesil yuvalara da uymaktadır. Standart SD kart yuvasına kolayca yerleştirilebilen MiniSD hafıza kartları hafıza kartı kullanılan tüm cihazlara kolayca takılabilir.

SD kart teknolojilerinin gelişen cihazlara uyum sağlamak için sürekli küçülmesine rağmen yine de dijital veri depolama ihtiyacı duyulan cihazların da sürekli küçülmesi, ortaya MikroSD kartların çıkmasına neden olmuştur. MiniSD kartlardan da daha küçük olan MikroSD hafıza kartları; 11 x 15 x 1 milimetre boyutlarına sahiptir. SD kart standardından biraz daha farklı bir hıza sahip olan MikroSD kartlar, bilgisayarlardaki CD-ROM sürücülerinde olduğu gibi “X” harfi ile tanımlanır. MikroSD kartların hızını tanımlamak için kullanılan her X değeri, saniyede 150 Kb veri transferini ifade etmektedir.

Rahnansaika

 

12 thoughts on “SD kart nedir?

 • 23 Kasım 2014 tarihinde, saat 18:28
  Permalink

  sd kart hata veriyor whatsapptan resim ve ses kaydida gonderemiyorum alamiyorum bi bilginiz var mi acaba

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2014 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  tabletim foto çemiyordu ve altında cd card yazıyordu bende araştırdım hemen alıcam

  Yanıtla
 • 20 Eylül 2014 tarihinde, saat 22:09
  Permalink

  Sd kart rootsuz bir işe yaramaz.ama yasadışı kullanıma giriyor

  Yanıtla
 • 23 Ağustos 2014 tarihinde, saat 01:03
  Permalink

  Benim galaxy tab3 um var sd kart takarsam tablete istedi uygulamalari yukleyebilicekmiiyim mesela whatsapp gibi

  Yanıtla
 • 15 Şubat 2014 tarihinde, saat 09:05
  Permalink

  merhaba arkadaslar benm tefenumda SD kart var ama telefonum bu SD bulnmamaktadir dyo ben ne yapabilrm acileen yardim ederseniz cook sevinirm

  Yanıtla
  • 24 Haziran 2014 tarihinde, saat 13:33
   Permalink

   herhalde sd kart bozuktur yenisini almanı tavsiye ederim

 • 02 Şubat 2014 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  anneme whatsapp tan gelen fotoların hiç biri gözükmüyordu bu nedenle annem onları sildi 🙁

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2014 tarihinde, saat 14:14
  Permalink

  SD kartı Kaça satılır ???

  Yanıtla
  • 28 Mayıs 2014 tarihinde, saat 17:43
   Permalink

   10 tl ‘ye satılır

  • 25 Haziran 2014 tarihinde, saat 20:18
   Permalink

   8.50 tl dir 8 gb

 • 21 Eylül 2013 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  sd card silinirse ne olur cevap verir misiniz?

  Yanıtla
 • 10 Haziran 2013 tarihinde, saat 10:02
  Permalink

  bende concord tablet var sd kart yeri concord tabletlerde nerde cevap verirseniz sevinirim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: